A nyári hőségben a megfelelő hidratáltság kulcsfontosságú. A hosszú, meleg napok jelentősen növeli a szervezet folyadékigényét. Az ilyenkor természetes izzadással nemcsak vizet, de ásványi anyagokat is veszítünk, ezért a megfelelő folyadékpótlás elengedhetetlen a jó közérzethez, a koncentrációhoz és a szervezet egyensúlyához, normál működéséhez.
Mennyi folyadékra van szükségünk?
A közhiedelmekkel ellentétben nincs mindenkire érvényes, pontos mennyiség, hiszen a folyadékszükségletet befolyásolhatja az életkor, a testsúly, az egészségi állapot és a fizikai aktivitás. Különösen nyáron általános ajánlásként elfogadott a napi 2-3,5 liter, de sportolás vagy fizikai munka esetén ennél többre is szükség lehet. A folyadékbevitelbe természetesen az ivóvízen kívül a levesek, lédús gyümölcsök és zöldségfélék is beleszámítanak.
Nemcsak az számít, mennyit, de az is, mikor iszunk
Kezdjük a napot vízzel! Szervezetünk éjszaka is veszít folyadékot, ezért érdemes már reggel, ébredés után egy-két pohár vizet elfogyasztani. Ezt kevesen alkalmazzák, de nagyon is érdemes rászoktatni magunkat.
Fontos a rendszeres pótlás - Ne várjuk meg, amíg megszomjazunk! A kisebb mennyiségek folyamatos fogyasztása hatékonyabb, mint egyszerre nagy adagok ivása. Szoktassuk rá magunkat a bevitelre, mindig legyen a szemünk előtt, kezünk ügyében folyadék. Sokan feledkeznek el nap közben az éltető vízről, ebből komolyabb probléma, rosszullét, kiszáradás is adódhat.
A KISZÁRADÁS ELSŐ TÜNETEI LEHETNEK: FEJFÁJÁS, SZÉDÜLÉS, EGYENSÚLYVESZTÉS, SZÁJSZÁRAZSÁG, SÖTÉT SZÍNŰ VIZELET, FÁRADÉKONYSÁG VAGY KONCENTRÁCIÓS NEHÉZSÉGEK.
Fizikai terhelés mellett még fontosabb a folyadék - Edzés vagy fizikai munka előtt, közben és után is pótolni kell az elveszített folyadékot.
A legmelegebb órákban fokozottan ügyeljünk - Délelőtt 11 és délután 4 óra között a legnagyobb a hőterhelés, ilyenkor különösen fontos a rendszeres ivás.
Kiknek kell különösen odafigyelniük a folyadékpótlásra?
A kisgyermekek gyorsabban veszítenek folyadékot, és nem mindig jelzik időben a szomjúságot. Rendszeresen kínáljuk őket vízzel, legyünk ez ügyben kellően szigorúak, következetesek.
Az életkor előrehaladásával csökken a szomjúságérzet, ezért kiszáradás szempontjából az idősek fokozottan veszélyeztetettek. A várandós és szoptatós nőknél a szervezet folyadékigénye megnő, így tudatos, folyamatos hidratálásra van szükség.
Mit érdemes inni?
Nemcsak nyári melegben, de egyébként is a legjobb választás mindenképpen a víz. Emellett megfelelő lehet: a cukormentes tea, a szénsavmentes ásványvíz, a hígított gyümölcslevek. A cukros üdítőket, energiaitalokat és az alkoholt érdemes kerülni, illetve mértékkel fogyasztani.
Nyáron a megfelelő folyadékpótlás az egészségmegőrzés egyik alapja. A rendszeres ivás segít megelőzni a kiszáradást, javítja a közérzetet, méregtelenít és támogatja a szervezet működését. Különösen fontos odafigyelniük a gyermekeknek, az időseknek, a várandós nőknek és a fizikailag aktív embereknek. A legegyszerűbb szabály: ne várjuk meg a szomjúságot, hanem igyunk rendszeresen egész nap.
A cikk kórházunk VI. Belgyógyászat – Angiológiai Osztályának ajánlásával készült.