Kedves Páciensünk!
Önt kezelőorvosa székletvér vizsgálat elvégzésére kérte. A vizsgálata rejtett (okkult) bélrendszeri vérzésekről (elsősorban vastagbéldaganat kiszűrése) ad értékes információt. A módszer a guajak gyanta speciális tulajdonságát alkalmazza. A vizsgálat maga rendkívül egyszerű, azonban az eredmény nagymértékben a mintavételi szabályok pontos követésén múlik. Ezek betartásával Ön nagymértékben elősegítheti, hogy a vizsgálat a lehető legmegbízhatóbb információt adja egészségi állapotáról és a legkevesebb kényelmetlenséggel járjon az Ön számára.
A vizsgálat előtt kérjük, vegye figyelembe az alábbiakat:
1. A vizsgálat akkor a leghatékonyabb, ha 3 egymást követő székelés során – jellemzően 3 egymást követő napon - vesz mintákat úgy, hogy egy-egy székelés során a székletből több helyről gyűjt mintát a megfelelő módon.
2. A vizsgálatot megelőző 3 napon fontos, hogy ne fogyasszon bizonyos élelmiszereket, melyek hamis pozitív eredményt adhatnak, azaz vér jelenlétére utalnak, pedig valójában nincs vér a mintában. Az alábbi ételek fogyasztását szükséges kerülnie: vörös húsok (marha, juh, sertés), máj torma, brokkoli, karfiol, vörös retek, paszternák, banán, cseresznye, sárgadinnye.
3. A táplálékon kívül néhány gyógyszer szedése kismértékű gyomor-bélrendszeri vérzést okozhat, ami szintén nemkívánatos eredményhez vezethet. Ezek: acetilszalicilsav (Aspirin), szteroid gyulladáscsökkentők, nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), vas- és jódtartalmú gyógyszerek, táplálék-kiegészítők. A C-vitamin fogyasztás (különösen >250 mg dózisban) ezzel szemben hamis negativitást okozhat, azaz megakadályozhatja az esetleg jelenlévő vér kimutatását. Lehetőség szerint - az orvosával való konzultáció után - ezeknek a gyógyszereknek a szedését a vizsgálatot megelőző 3 napban függessze fel.
4. A vizsgálat eredményét befolyásolhatja a menstruáció, a vérző aranyér, illetve a vizeletben található vér. Ilyen esetekben célszerű a vizsgálatot olyan időpontra halasztani, amikor a vizsgálatot zavaró állapot már nem áll fenn. Konzultáljon orvosával.
5. Kérjük, a diéta idején ne fogyasszon alkoholt, ami szintén bélvérzést okozhat.
6. Hasmenés esetén először rendezze emésztését, utána vegyen csak mintát.
7. A vizsgálat eredményét meghamisíthatja, ha a székletminta fertőtlenítőszerrel, a WC-csészében lévő vízzel, vizelettel érintkezik.
A mintavétel menetrendje:
1. Kezelőorvosa egy vagy több (jellemzően 3 darab) széklettartályt ad Önnek. A tartályt kinyitva megtalálja a mintavevő kanalat, amivel a mintát fogja venni. Készítse elő az eszközt.
2. Célszerű a székletmintát a napi első székelés során levenni. Közvetlenül a székelés előtt ürítse ki a húgyhólyagját, majd öblítse le a WC-csészét.
3. Ha megteheti, törölje szárazra a csészét, majd helyezzen bele WC papírt. A papírra fog székelni.
4. A szokásos módon végezze el a székelést. Ne öblítse le automatikusan a csészét!
5. A mintavevő kanalat húzza végig a széklet felületén, lehetőleg különböző helyeket érintsen. A kanalat nem szükséges teljesen kitöltenie mintával.
6. A kanalat helyezze vissza eredeti helyére, majd a tartó edényt is zárja le teljesen. Írja fel a tartályra a nevét és a széklet frakció számát (1, 2, vagy 3). Ezután a széklettartályt célszerű kis műanyag tasakba helyezni.
7. Ajánlott a széklettartályt hűtőszekrénybe tenni – élelmiszerektől jól elkülönítve – és a következő 2 mintát is mellé helyezni. Amennyiben csak 1-2 minta vételére kap tartályt, akkor csupán száraz, hűvös helyre tegye a mintát/mintákat.
8. A folyamat végén öblítse le a WC-t.
9. A fenti tevékenységet a következő napon/napokon ismételje meg, míg a kellő számú minta levételre kerül. Ne feledje el a széklet frakciók számát feltüntetni valamennyi tartályon.
Bármely felmerülő kérdése esetén kérjük, keresse kollégáinkat!
További információk a vizsgálatról: https://labtestsonline.hu/tests/szekletver-vizsgalat
JÓ EGÉSZSÉGET KÍVÁNUNK
Készítette: Dr. Dinnyés Imre főorvos
Jóváhagyta: Sipák Zoltán osztályvezető