Ugrás a tartalomra
Bemutatkozás

Az osztály két eltérő funkciójú, de egymáshoz kapcsolódó egységből a Minőségirányítási és a Higiénés Részlegből áll.

A minőségirányítás elsődleges feladata, hogy kórházi szinten biztosítsa betegeink egységes, kontrollált, maga színvonalú és biztonságos ellátását.  A betegellátás folyamatainak kockázatértékelése, kockázatelemzése; a minőségfejlesztési módszerek folyamatos felkutatása, az adaptálható technikák beépítése a kórház dolgozóinak rendszeres tevékenységébe. A minőségügyi dokumentációs rendszer alapdokumentumainak elkészítése, folyamatos karbantartása, a felhasználó szakterületekre történő eljuttatása, alkalmazásának figyelemmel kísérése a működés eredményességének szempontjából. A minőségügyi információs rendszer hatékony működését biztosító folyamatos oktatások, továbbképzések előkészítése és közreműködés ezek lebonyolításában. A minőségfejlesztési feladatok koordinálása és megvalósulásuk folyamatos felügyelete a teljes intézményi struktúrában. A minőségügyi dokumentációs rendszer, eljárások, protokollok, munkautasítások, egységszintű működési rendek, éves önértékelések felülvizsgálata és módosítása; a módosítások átvezetése, az elavult dokumentumok visszavonása és megsemmisítése, új dokumentumok szétosztása.

Belső auditori tevékenység ellátása. Belső auditok megszervezése, az audit eredményeinek nyilvántartása; a belső auditot lezáró elemzések elkészítése. Részvétel a külső – tanúsító – felülvizsgálati auditok lefolytatásában. A külső auditok során feltárt nemmegfelelősségekkel kapcsolatos intézkedési tervek kidolgozása, megvalósítása.

Beteg-, hozzátartozói-, valamint dolgozói elégedettségi felmérések lebonyolítása és kiértékelése; támogató szolgáltatást nyújtó egységek elégedettségi felmérése.

Az intézmény egészségfejlesztéssel kapcsolatos munkahelyi programjainak szervezése. Együttműködés az ellátási területen működő egészségfejlesztési tevékenységet végző intézményekkel, szervezetekkel. Lakossági edukációs programok kidolgozása, megvalósítása. Az ellátási területen élő lakosság egészségi állapotának monitorozása, különösen az egészségügyi szolgáltatáshoz köthető halálokok tekintetében. Elemzések, jelentések készítése.

Osztályvezető
főorvos, járványügyi és infekciókontroll igazgatóhelyettes
orvosi mikrobiológia szakorvos, kórházhigiéné és infekciókontroll szakember
Vezető szakdolgozó
szociológus, epidemiológus