
A győri kórház környékén gyakori utcakép, hogy bizonyos zúgó hang hallatán minden járókelő megáll, és tekintetét az égre szegezi. Az összetéveszthetetlen zúgás a sárga mentőhelikopter érkezését vagy épp távozását jelenti, miközben a kémlelődők azon tűnődnek, mekkora lehet a baj. Az Országos Mentőszolgálat minden éveben május 10-én ünnepli a Mentők Napját, mi ezúttal a mentőhelikopterek munkájának adózunk tisztelettel. A témáról dr. Sütöri Dávidot, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház Mellkassebészet részlegének adjunktusát, légimentő orvost kérdeztük.
Mellkassebészet és légimentés. Hogyan fér meg a kettő egymás mellett?
-Már az orvosi egyetemi tanulmányaim ideje alatt (2009 és 2013 között) részt vettem a mentőszolgálat munkájában, majd 2013 óta orvosként is mentőzöm. A légi mentésben 2015 óta veszek részt, ez havi 5-6 szolgálatot jelent. Tudni kell, hogy míg a mentőautókat az Országos Mentőszolgálat működteti, addig a légimentést a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. üzemelteti. Én kórházi dolgozóként jelenleg ez utóbbinál is alkalmazásban állok.
Sokan gondolhatják, hogy a légimentőkre akkor van szükség, ha gyorsan kell a beteget kórházba szállítani. Mi a feladata a helikopteres mentőszolgálatnak?
-A légimentő helikopterek ugyan átlagosan négy kilométert tesznek meg percenként, ezért valóban gyorsnak mondhatóak, ám legfőbb erényünk mégsem ez. Nagy távolságokra vagyunk képesek eljuttatni az adott eset ellátásához szükséges kompetenciát (szakmai tudást) és felszerelést. Így elmondható, hogy nagy traumák, kritikus állapotú betegek, gyermekek, komoly égési sérülések komplex ellátását igénylő feladatokhoz érkezik mentő helikopter.
A győri kórház jelenleg hány repülőbázisról fogadhat helikoptert?
-Magyarországon jelenleg hét bázison, Budaőrsön, Balatonfüreden, Marcaliban, Szekszárdon, Szentesen, Miskolcon és Debrecenben teljesítenek szolgálatot mentőhelikopterek. Én a balatonfüredi bázison dolgozom, és rendszeresen szállítunk sérültet a győri kórházba, mert az a régió sok szakmában kiemelt centruma.
Hogyan kell elképzelni egy helikopteres szolgálatot?
-A magyar légimentő szolgálat napkeltétől napnyugtáig tart, ami télen rövidebb, nyáron hosszabb időszakot jelent. A riasztás során befut a telefon a 112-re, majd az adott vármegye mentésvezetője dönti el, szükséges-e mentőhelikopter igénybevétele. Ha igen, a légimentők koordinátora megkapja a feladatot, amit továbbít leggyorsabban elérhető helikopternek. A helikopter személyzete minden esetben háromtagú: egy pilóta, egy orvos és egy paramedikus, aki a pilóta repülés közbeni és az orvos betegellátás közbeni segítője.
Milyen felszereltsége van egy mentőhelikopternek?
-A légimentés alaptermészete, hogy az eset helyszínén töltött idő az emelt szintű beavatkozáshoz képest rövid. E beavatkozáshoz szükséges teljes felszereltségünk adott, akárcsak egy mentőautóban. Ezen felül rendelkezünk ultrahanggal, vérrel, vérkészítménnyel, invazív artériás vérnyomásmérővel, illetve sebészeti beavatkozáshoz szükséges felszereléssel.
Kiből lehet légimentő orvos?
-A mentőhelikopteres szolgálatnál nagyon magasak a szakmai elvárások. A teljes személyzet komoly és rendszeres képzésen, időszaki vizsgákon vesz részt. Az országban jelenleg szolgálatot teljesítő légimentőkre jellemző a magas szintű felkészültség, amely mellett elenyésző a lemorzsolódás. A légimentő orvosi és paramedikusi pozíciókra sokszoros a túljelentkezés, ezért a felvételen megfelelők várólistára kerülnek. Helikopteres dolgozóinkra jellemző, hogy komoly szakmai tapasztalattal a hatuk mögött válnak kivonuló légimentőkké, míg levegőbeli szolgálatuk mellett tovább bővítik ismereteiket, szélesíthetik látókörüket.
Nemzetközi viszonylatban milyen színvonalat képvisel a magyar légimentés?
-Nyolcadik éve vagyok légimentő orvos oktató és elmondhatom, hogy a magyar légimentők felkészültsége nem marad el a nemzetközi szinttől. Sőt. Bizonyíték erre a Csehországi Rallye Rejvízi Nemzetközi Mentőversenyen „orvossal rendelkező mentőegységek” kategóriában több alkalommal megszerzett első helyezésünk is. A légimentésnek csak az egyik fele szól a betegellátásról. Legalább annyira hangsúlyos a repülés szakmai oldala is, ezért pilótáink és paramedikusaink rendszeres légi szimulációs képzésen vesznek részt. A légimentők jelmondata: „Train hard, fight easy”, azaz dolgozz keményen, hogy utána a legnagyobb kihívásokat is könnyedén megoldhasd.
A magyar mentőszolgálat (oxiológiai, azaz kórházon kívüli sürgősségi ellátás) igazi különlegessége, hogy Kresz Géza önkéntes mentőszolgálatának köszönhetően a világon elsőként alkalmazott helyszíni orvosi beavatkozást.