Ugrás a tartalomra
Égető bőrbetegségeink

A pattanásoktól kezdve, az ekcémán keresztül a melanómáig számtalan bőrbetegségben lehetünk érintettek, azonban egyiknek a tüneteit sem vehetjük félvállról. Legégetőbb bőrproblémáinkról, megelőzésükről, illetve gyógyításukról dr. Dubnicz Andrea adjunktust, kórházunk Bőrgyógyászati szakrendelésének megbízott vezetőjét kérdeztük.

Milyen problémákkal fordulnak bőrgyógyászhoz?
Leggyakrabban ekcémás kórképekkel keresnek fel bennünket, de gyakori a gyógyszermellékhatás okozta toxicoderma, pikkelysömör, fertőzéses eredetű bőrgyulladás, akne, autoimmun eredetű bőrtünetek és sajnos a lábszárfekély is.

Mikor kell orvoshoz fordulni?
Minden esetben érdemes orvosi segítséget kérni, amikor hirtelen változnak a bőrtünetek és az ok ismeretlen. Ilyenkor alapvető a gyors szakorvosi ellátás. Hangsúlyozni szeretném viszont, hogy számtalan bőrtünetnél a beteg tudná legkönnyebben az okot kideríteni, és ebben a háziorvosoknak is fontos szerepük van. Nagyon fontos a tünetek megjelenése előtti időszak végig gondolása: mit evett? volt-e beteg? kapott-e új gyógyszert? mivel érintkezett? mi a foglalkozása? tapasztal-e napi ingadozást, szezonalitást? Mind olyan kérdések, amelyek a sikeres kezeléshez nélkülözhetetlenek és leginkább a beteg tudja rájuk a választ.

Melyek a leggyakoribb, illetve legnagyobb odafigyelést igénylő bőrbetegségeink?
Bőrünk a legnagyobb szervünk. Mivel „kültakarónkról” van szó, azt gondolnánk, hogy a változásokat hamarabb észrevesszük, emiatt időben fordulunk orvoshoz és a bőrdaganatok eltávolítása időben történik. Sajnos nem így van. A bőrdaganatok gyakorisága évről évre emelkedik, annak ellenére, hogy a megelőzésre a média is egyre nagyobb hangsúlyt fektet.

Mit kell tudnunk a rosszindulatú bőrbetegségekről? (karcinómák, melanóma tüneti jellemzői, kiváltó okaik)
Leggyakrabban a hám eredetű bőrdaganatokkal találkozunk. Ezek leginkább napnak kitett helyeken, nem gyógyuló seb formájában jelentkeznek. Fontos szerepe van a fiatalkori leégésnek, és tudnunk kell, hogy "a bőr nem felejt". Idős korunkban hiába ülünk árnyékos szobában, ha fiatalon sokszor leégtünk, számítani lehet a bőrdaganatok kialakulására.

A legfontosabb feladatnak azonban a festéksejtes anyajegyekből kiinduló melanoma malignum (a bőr festéktermelő sejtjeinek rosszindulatú daganata) korai felismerését tartom. Ez sajnos a fiatal korosztálynál éppúgy előfordul, mint idős korban, és a számuk szintén emelkedik.

A túlzott napfényártalom mellett belső tényezők (genetikai hajlam, családi halmozódás, számfeletti anyajegyhordozás) is fokozhatják a kialakulását. Ezeknél a betegeknél nagyon fontos az önvizsgálat, a változó anyajegyek időbeni kiszűrése.

Eléggé törődünk bőrünk elváltozásaival?

Egy tanulmány szerint a melanomák több mint felét a beteg maga veszi észre és nagyon sok esetben valamelyik rokon figyelmezteti az elváltozásra, de utána még minimum egy év telik el, mire orvoshoz fordul. Nagyon sokan, bár látják a változást, nem tulajdonítanak neki jelentőséget, nem gondolnak rá, hogy akár életük is múlhat az eltávolításán.

A precíz önvizsgálat, odafigyelő családtagok, a tudatosság növelése életmentő lehet, hiszen az időben eltávolított melanoma jól kezelhető. Segítséget jelenthet a beteg telefonjával készített évenkénti fotók összehasonlítása.

Milyen feladat hárul a háziorvosokra a bőrbetegségek időbeni felismerésében?

A rizikós csoportok kiszűrése és a rendszeres anyajegyvizsgálat fontosságára való figyelemfelhívásban komoly szerepe lehet a háziorvosi ellátásnak. Nagyon jó lenne továbbá, ha az idős, egyedül élő emberek bőrét legalább évente egyszer a háziorvos
átnézné és tumorgyanú esetén szakorvoshoz irányítaná. Magyarországon évente körülbelül 15-20 ezer új bőrrákos megbetegedést diagnosztizálnak. A hatékony megelőzés nem csupán egészségügyi rendszerünk, de társadalmunk felelőssége is.