
A TELJES ÉLET MINDENKINEK JÁR
A krónikus betegségek olyan hosszan tartó vagy élethosszig fennálló állapotok, amelyek folyamatos orvosi figyelmet és gondozást igényelnek. Gyermekkorban ezek különösen nagy kihívást jelenthetnek nemcsak az érintetteknek, de környezetük, családjuk és az egészségügyi rendszer számára is. A témáról dr. Kovács Márta PhD Csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvost, gyermekgasztroenterológust, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház Gyermekosztályának szakmacsoport vezető főorvosát kérdeztük.
Melyek ma a leggyakoribb krónikus gyermekbetegségek?
-Több gyakorinak számító krónikus betegségről beszélhetünk, amelyek tartósan hatással lehetnek a gyermekek fejlődésére, életminőségére. Ezek közé sorolható az asztma, a cukorbetegség (1-es típusú diabétesz), az epilepszia, a cisztás fibrózis,
az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar), illetve a százból egy gyermeket érintő coeliakia (lisztérzékenység). Mindezek mellett évről évre növekszik az ételallergiák és a krónikus gyulladásos bélbetegségek előfordulása is. Ezek mindegyikére gyakran találhatunk példát kórházunkban.
Mit jelent egy krónikus betegség a gyermek, a családja és a környezete számára?
-A krónikus gyermekbetegségek egyik fő jellegzetessége a folyamatos orvosi ellenőrzés szükségessége. A gyerekeknél ez egyfajta pszichológiai terhelést jelent, amelynek a szülők, illetve közvetlen környezetük is aktív részese. Sokuknál speciális étrend és életmódbeli változtatások lehetnek szükségesek, amelyeket megfelelően kell tudni kezelni. Mindezek mellett az óvodai vagy iskolai beilleszkedésben is adódhatnak nehézségek. Így például a szülő és pedagógus harmonikus, jó kapcsolata rendkívüli fontossággal bírhat.
Hogyan ismerhetők fel időben a krónikus gyermekbetegségek?
-A krónikus gyermekbetegségek esetében legfontosabb a korai diagnózis és az azt követő megfelelő kezelés. Ebben a szülők mellett – vagy talán még előttük – nagyon nagy szerepe van a védőnői, illetve háziorvosi ellátásnak. A korai stádiumban felismert ilyen típusú betegségek esetében sokkal jobb életminőség érhető el.
Mi a helyes magatartás az ilyen típusú betegségben szenvedőkkel?
-Ezeknél a betegségeknél a gyermekeknek jóval nagyobb biztonságra, megértésre, támogatásra van szükségük: nemcsak szüleiktől, családjuktól, de óvodai, iskolai környezetüktől és a társadalomtól egyaránt. Sok esetben speciális egészségügyi ellátásra és terápiára is szükség lehet, így egyes betegségek esetén dietetikus, pszichológus vagy gyógytornász bevonása is indokolt. Ezeknek a gyermekeknek gyakran testi és lelki szempontból is nehezebb, ezért megértő és támogató közegre van szükségük.
Fontos, hogy tiszteletben tartsuk egyedi szükségleteiket, ne címkézzük meg vagy rekesszük ki őket „különlegességük” miatt. Ha lehet, ismerjük meg a betegségüket, így könnyebben segíthetjük őket szükségleteikben. Tartsuk tiszteletben határaikat, miközben tudomásul vesszük, hogy a teljes élet nekik is jár.