Magyarországon az elhízás súlyos népegészségügyi problémát jelent. A KSH legfrissebb adatai szerint a felnőtt lakosság körében a túlsúlyosak aránya 60%, míg az elhízottaké 24%.
Az elhízás ráadásul nem csupán esztétikai kérdés, de komoly egészségügyi problémákhoz vezethet (szívbetegség, cukorbetegség…).
Az elhízásnak számos oka lehet, az egyik leggyakoribb a helytelen táplálkozás. Ugyanilyen súlyú az úgynevezett mozaik életmód, amely sok ülést, kevés fizikai aktivitást, mozgásszegény életvitelt jelent. Ezen felül a genetikai és a pszichológiai tényezők (stressz, depresszió) is eredményezhetnek súlynövekedést.
Dietetikus tanácsai az eredményes fogyókúrához:
- Nem létezik olyan diéta, ami mindenki számára ugyanúgy, ugyanolyan hatékonysággal működne. A divatdiéták hosszú távon ritkán hoznak tartós eredményt. A kalóriák szigorú csökkentése, egyes élelmiszerek nagy mennyiségű fogyasztása, más élelmiszercsoportok tartós kizárása veszélyes is lehet.
- A fogyáshoz legoptimálisabb az életmódváltás. Az életmódváltás lényege, hogy hosszú távon is fenntartható legyen. Akkor jó a diéta, ha az életünk részévé tud válni.
- Reális célokat tűzzünk ki magunk elé. Első lépésben az aktuális testsúly 10%-ának leadására törekedjünk.
- Próbáljunk meg naponta többször keveset enni. Szánjunk időt az étkezésre, mivel kb. 20 percbe telik, amíg a gyomor különböző hormonális impulzusok segítségével képes jelezni az agynak, hogy tele van. Alaposan rágjuk meg az ételt. Ne vonjuk el a figyelmünket az étkezésről más tevékenyégekkel (pl. tévézés). Az utolsó étkezést időzítsük 3 órával lefekvés előtt.
- Ne koplaljunk. Az étrend olyan ételeket tartalmazzon, amiket szeretünk, csak mondjuk másképp készítjük el (pl. rakott burgonya házi kolbász helyett virslivel). Ha folyton éhesek vagyunk, ha nem tetszenek az ételek, ha az étrend nem kellően változatos, rövid időn belül feladjuk.
- Csökkentsük a kísértést azzal, hogy hétről hétre megtervezzük a diétás menüt. Ebben segítenek az ingyenes kalóriaszámító applikációk. Csak a menühöz szükséges élelmiszereket tartsuk otthon. Ne éhesen induljunk bevásárolni.
- Csoportosan könnyebb a fogyás. Vegyük rá barátunkat, szomszédunkat, kollégánkat, hogy csatlakozzon hozzánk. Akár felváltva is főzhetünk, értékes időt spórolva ezzel.
- Legyünk türelmesek, apró lépésenként haladjunk egy egészségesebb életmód felé.
- A testmozgás ellensúlyozza a fogyással járó izomtömeg vesztést. Ha belevágunk a fogyókúrába, érdemes a fizikai dolgok mellett a lelki dolgokra is nagyobb hangsúly fektetnünk.
összeállította: Ladocsi Anikó, vezető dietetikus