
Április 10 – Nemzeti Rákellenes Nap
Felelős gondolkodással és szűrésekkel a megelőzésért
Magyarországon április 10-én tartjuk a Nemzeti Rákellenes Napot. Ez a dátum egybeesik dr. Dollinger Gyula sebész, ortopéd szakorvos, egyetemi tanár születésnapjával, aki a hazai rákkutatás úttörőjeként 1902-ben megalakította az Országos Rákbizottságot. A Nemzeti Rákellenes Napot 1993 óta Magyar Rákellenes Liga szervezi.
A daganatos megbetegedések korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezelésben, illetve a túlélési esélyek növelésében. Magyarországon több szervezett szűrőprogram áll rendelkezésre, amelyek célja a leggyakoribb ráktípusok időbeni felismerése.
Méhnyakrákszűrés:
Minden 25-65 év közötti nő számára háromévente javasolt.
A méhnyakrák világszerte a második leggyakoribb női daganatos betegség. Magyarországon évente körülbelül 1 200 új esetet diagnosztizálnak, és 500 nő hal meg ebben a betegségben. Ezek időbeni szűréssel, (citológiai vizsgálattal) megelőzhetők.
Emlőrákszűrés (Mammográfia)
Az 45-65 év közötti nők számára kétévente javasolt vizsgálat. A mammográfia egy speciális röntgenvizsgálat, amely képes kimutatni az emlőben lévő elváltozásokat még azok tapinthatósága előtt. Az emlőrák korai felismerése jelentősen növeli a gyógyulás esélyét.
Vastagbélszűrés:
Az 50-70 év közötti férfiak és nők számára kétévente javasolt a szűrés.
A vastagbélrák és végbélrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés Magyarországon. Korai stádiumban gyakran tünetmentes, ám időben felismerve jól kezelhető. A szűrés első állomása a székletvérvizsgálattal, pozitív eredmény esetén vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) javasolt.
Prosztatarákszűrés:
Férfiak számára 50 éves kortól évente javasolt a szűrés. (Családi halmozódás esetén 45 éves kortól ajánlott.)
A prosztatarák korai felismerése esetén jól kezelhető. A szűrés vérvizsgálattal (PSA-szint mérése) és fizikális vizsgálattal történik.
Hogyan vehetők igénybe a szűrővizsgálatok?
A szervezett szűrőprogramok az állami egészségügyi intézményekben érhetők el, a vizsgálatok térítésmentesek. Időpontot egyeztetni meghívólevéllel vagy háziorvoson keresztül lehet.
A szűrések elérhetők magánrendelőkben is, ezek díjkötelesek, az árak intézményenként változhatnak. Időpontot telefonon, e-mailben vagy online lehet foglalni.
A daganatos betegségek megelőzéséhez a rendszeres szűrővizsgálatok mellett az egészséges életmód és az önvizsgálat is hozzájárulhatnak.
A szűrővizsgálatokon való részvétel jelentősen növelheti a daganatos betegségek túlélési esélyeit, ezért érdemes rendszeresen részt venni rajtuk.