
Kórházunk Mozgásszervi Rehabilitációs Osztálya nagyobb sebességre kapcsolt
Robotterápia – új fejezet a rehabilitációban
Mindig nagy örömmel számolunk be a kórház technikai fejlődéséről, gyógyítást segítő fontos fejlesztéseiről. Így volt ez a közelmúltban teljes megújuláson átesett Központi Laboratórium vagy éppen a művészi fokon műtő DaVinci robot esetében. Most a mozgásszervi rehabilitációban örülhetünk felsőkategóriás, robotasszisztált eszközöknek. A mozgásszervi rehabilitációt megkönnyítő és gyorsító új eszközparkról dr. Luterán Ferencet, a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház Mozgásszervi Rehabilitációs Osztályának osztályvezető főorvosát kérdeztük.
A régi kórházi könyvtár üvegkalitkájában „Robot Terápia” felirattal egy ideje különleges berendezéseket láthatnak a bekukucskálók. Mit tudhatunk ezekről?
Az „EFOP -1.8.26-2023-00002” projektnek köszönhetően 2023-ben adódott a lehetőség, hogy meglévő eszközparkunkat a legmodernebb, robotasszisztált, illetve interaktív, fejlett technológián alapuló berendezésekkel bővítsük. Jelenleg nyolc új eszközzel rendelkezünk a Vasvári Pál utcai Robotterápiás centrumban: 5 számítógép vezérelt, robotasszisztált és 3 interaktív technológián alapulóval. A Híd utcai telephelyen további 2 interaktív eszközünk van. Ezen terápiás lehetőségek közül kettővel a felső és az alsó végtag együttesen is tréningezhető. A technikai fejlesztés magával vonta a humán erőforrás növelésének szükségességét, így két fő gyógytornásszal bővítettük állományunkat.
A fejlesztésnek köszönhetően több beteget tudnak ellátni az osztályon?
Igen, feltétlenül. Nálunk jelentős számban idegrendszeri sérülések, stroke és egyéb idegrendszeri betegségek miatti komplex rehabilitáció zajlik. Az új gépparknak köszönhetően leginkább itt, a neurorehabilitáció területén tudunk több beteget vállalni. Ezen felül profilunk a mono-multi-politrauma utáni rehabilitáció, a végtaghiányos, művégtagot igénylő és használó páciensek rehabilitációja, a nagyízületi protézis beültetést követő rehabilitáció, illetve a mozgásszervi betegségek miatti rehabilitáció.
Hogyan működnek ezek a robotok, interaktív eszközök?
Robotasszisztált, illetve interaktív eszközeinken végzett terápiáink a páciensnek és a terapeutának egyaránt motiválóak. Sajátosságuk, hogy a szokásosnál hosszabb időn át fenntartja a beteg érdeklődését, ezáltal magas ismétlésszámot tesz lehetővé. Ahogy egyik páciensünk találóan megjegyezte: „gyakorlásra sarkall a monotónia unalma nélkül”. Ez az adaptív, ismétlődő és intenzív fizikai edzés stimulálja az agyi mechanizmusokat, elősegíti a motoros tanulást. A programok nemcsak mozgásos, de egyben kognitív, megértési feladatot is jelentenek. Természetesen valamennyi gépünk tárolja a teljesítményeket és kiértékeli őket.
Milyen mozgásszervi rehabilitációs területeken veszik leginkább hasznát a robotterápiának?
Feladatunk nagyon sokrétű, ahogyan munkatársaink szakterületei is. Elmondható, hogy eseteinknek körülbelül 40 százalékát teszi ki a stroke. Ezek kezelésében is nagy hasznát vesszük az új technológiának. Tervezzük, hogy programozott rehabilitáció kereteiben sclerosis multiplexben és egyéb krónikus idegrendszeri kórképekben szenvedő betegeket is kezeljünk, hiszen jelen felkészültségünkkel és az új terápiás módszerekkel nekik ugyanúgy tudunk segíteni.
Hogyan, kik tanulták meg ezeknek a berendezéseknek a szakszerű kezelését?
Terapeutáink, gyógytornászaink többnapos oktatáson vettek részt, majd néhány hónapos tanulási fázis következett. Bátran mondhatom, hogy mostanra a megszerzett gyakorlattal , új kreatív megoldásokkal az ország egyik legjobb terapeuta csapatával rendelkezünk.
Milyenek az eddigi tapasztalatok?
Büszkén mondhatom, hogy nagyszerű eredményeink vannak. Úgy terapeutáink, mint pácienseink naponta komoly sikerélményekkel gazdagodnak. Sok esetben valódi csodáknak lehetünk szemtanúi. Amikor például egy teljesen járásképtelen ember a komplex rehabilitációs program részeként alkalmazott robottechnika segítségével, kiegyenesedve a saját lábán lépked, az mindenki számára különleges, megunhatatlan élmény. A látványos fejlődési folyamatok pedig ugyanúgy inspirálják a pácienst, mint a terapeutát.
Az új technológia milyen új jogosítványokat jelent?
Szakmai szempontból a győri Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály feltétlenül regionális központnak tekinthető. Ez természetesen nemcsak az új technológiának, de kollégáim felkészültségének, illetve az intézmény elismertségének köszönhető. A modern technológia persze kötelezettségekkel is jár: jövőben nagy hangsúlyt szeretnénk fektetni a szakmai képzésekre, illetve a robottechnológia kiszélesítésére, előnyeinek mind szélesebb körben való megismertetésére.
Egy családbarát osztály
A jövőre negyven éves jubileumára készülő győri Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály hihetetlenül nagy utat tett meg. Ma két részlegen szakorvosok, gyógytornászok, pszichológusok, logopédusok, ergoterapeuta, szociális munkások, dietetikusok, ápolók és szakasszisztensek segítségével folyik magas minőségű, komplex rehabilitációs, gyógyító tevékenység. A múlt évben egy országos pályázaton elnyerték a „Családbarát Osztály” címet, és ugyanebben az évben az új eszközparkkal újabb szintet lépett a kórházunk mozgásszervi rehabilitációja.
Dr. Luterán Ferenc 2019 óta a Magyar Rehabilitációs Társaság elnökségi tagja, 2022-től az Egészségügyi Szakmai Kollégium tagja, a Rehabilitáció folyóirat helyettes főszerkesztője.
Dr. Luterán Ferenc főorvosnak és osztályának további sok sikert kívánunk munkájukhoz!