Mindig örömmel teszünk közzé olyan életpályákat, kimagasló színvonalú szakmai munkásságokat, amelyek nem csupán kórházunknak válnak büszkeségére, de nagyszerű példaként szolgálhatnak a fiatalabb generációknak. Ezúttal dr. Király Géza traumatológus, kézsebész főorvos engedett betekintést színes és tanulságos pályájába.
Király Géza 1944-ben született Vas-megyében, szüleivel 1950-ben költözött Győrbe. A helyi Bencés gimnáziumban érettségizett, a Budapesti Orvostudományi Egyetemen szerzett általános orvosi diplomát 1969-ben.
Úgy tudom, orvos családba született. Nem volt kérdés, hogy Ön is az egészségügyi pályát választja?
-Nem gondolkodtam más mesterségben. Édesapám belgyógyász volt, én magam általános iskolás koromtól orvos akartam lenni. A szülői példát persze nemcsak én követtem, hiszen két testvérem is gyermekorvos lett. Feleségem belgyógyász szakorvos, a háziorvostan szakorvosa, jelenleg sportorvos, míg lányom, dr. Király Márta reumatológus főorvosként dolgozik a győri kórházban. Három unokám közül az egyik fogorvostan-hallgató, így elmondhatom, hogy igazi orvosdinasztia vagyunk.
Az egyetem elvégzése után hol kezdte a gyógyítást?
-Ötvenhat évvel ezelőtt, 1969-ben a győri kórház magyar utcai balesetsebészetén kezdtem a munkát. 1973-ban sebész szakorvosi, 1975-ben balesetsebész szakorvosi, 1992-ben kézsebész szakorvosi képesítést szereztem. 1999-től igazságügyi orvosszakértőként szinte az ország teljes területén tevékenykedtem. Ezt a munkát nagyon szerettem, hihetetlenül izgalmas, érdekes volt.
A kézsebészet egy egészen speciális terület. Miért választotta éppen ezt?
-Dr. Renner Antal professzort, az Országos Baleseti Intézet főigazgatóját igazi példaképemnek tekintettem. Ő mondta egyszer, hogy a munka lelke az emberi kéz, amely minden törődést – így külön szakembert – is megérdemel. Mondhatom, hogy az ő hatására lettem kézsebész.
Győrben hogyan alakult ki a kézsebészeti szakellátás?
-1978-tól foglalkozom kézsebészettel, úttörője voltam a győri kézsebészeti szakellátás megszervezésének. 1984-ben a kórház Balesetsebészeti Osztály Kézsebészeti Részlegének vezetője lettem, 1998-tól pedig a Kézsebészeti Osztály osztályvezető főorvosa. 2004-től 2007 augusztusáig az újonnan megszervezett Baleseti és Helyreállító Sebészeti Centrum vezetője voltam.
Kórházunk kézsebészetét, illetve az Ön nevét egy különleges eset tette országszerte ismertté, elismertté. Mi is volt ez?
-Egy csúnya közúti baleset történt a Balatonnál 1986-ban, amelyben egy 12 éves német kislánynak leszakadt a felkarja. A sérültet kórházunkba hozták. Azelőtt ilyen műtétre még senki nem vállalkozott Győrben, mi az országban harmadikként végeztünk el nagyvégtagi replantációt. A sebészet – főként egy ilyen komoly beavatkozás – természetesen sohasem magányos műfaj, kollégáim dr. Tömböl Ferenc, dr. Engl Mária és dr. Palkovits Zoltán voltak. A műtét sikeres volt, a kislány egy heidelbergi ortopédklinikán folytathatta a rehabilitációt. Azt gondolom, az osztálynak és a kórháznak egyaránt nagy sikere volt ez, és hozzájárult ahhoz, hogy a győri kézsebészet ma felkészült szakemberekkel, méltó helyet kapjon intézményünkben.
Erre a műtétre a legbüszkébb?
-Az elmúlt több mint öt évtizedben több ezer műtétet végeztem, sokakat gyógyítottam, ezekre mind nagyszerű érzéssel gondolok vissza. Akikre azonban még ezeknél is büszkébb vagyok, azok a gyermekeim: reumatológus lányom, építészmérnök fiam, és természetesen a három unokám.
Mit csinál egy kézsebész, amikor éppen nem gyógyít?
2009-től 2025 januárjáig nyugdíj mellett a kézsebészeti szakrendelésen segítettem a kórház munkáját. Ebben az időszakban egy kicsit több időm maradt hobbijaimra. Barátaimmal, egy szülész-nőgyógyásszal, egy vegyészmérnökkel, egy ortopéd sebésszel és egy idegsebésszel rendszeresen szervezünk tarokkpartikat, amelyek nagyszerű hangulatban telnek. Emellett nagyon közel áll hozzám a művészet, a versmondás és a kertészkedés is.
Címek, kitüntetések
Dr. Király Géza 1988-ban a Kórház Kiváló Dolgozója kitüntető címet kapta, 1992-től Vezető Konzultáns. 1999-ben Miniszteri Dicséretben részesült. 1996-tól 2005-ig a főigazgató főorvos általános helyette, 2005-től 2009-ig a főigazgató főorvos fejlesztési helyettese. 2024-ben a Kézsebészeti Kongresszus dr. Király Gézát kézsebészeti munkásságáért „A Magyar Kézsebészetért” érdeméremmel tüntette ki.
Szakmai testületi tagság:
1990-től a Magyar Traumatológus Társaság tagja
1996-2014 között a Magyar Traumatológus Társaság vezetőségi tagja
1992-től a Magyar Kézsebész Társaság tagja, 2016-ig vezetőségi tag
2000-2014 között a Traumatológiai Szakmai Kollégium tagja
2014-2018 között a Magyar Ortopéd Szakmai Kollégium tagja
Kórházunk vezetése köszönetét fejezi ki dr. Király Gézának több évtizedes kiváló szakmai munkájáért, felbecsülhetetlen értékű tapasztalataiért.