
Tegyünk többet a női egészségért - II. rész
Az endometriózis korunk egyik legveszélyesebb – és sajnos leggyakoribb - női betegsége, annak ellenére, hogy jóindulatú kórról beszélünk. Jellemzőiről, felismerésének nehézségeiről, kialakulásáról, megelőzhetőségéről dr. Busznyák Csaba szülész-nőgyógyász főorvos, a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház endometriosis szakrendelésének részlegvezetője beszélt.
Melyek lehetnek az endometriózis kialakulásának legfőbb okai?
Az endometriózis pontos oka nem ismert, de kialakulására több tényező indokolhatja:
Genetikai hajlam – családi halmozódás, azaz, ha egy közvetlen rokon (anya, testvér) érintett, az esély akár 7-10-szeresére is nőhet.
Retrográd menstruáció – a menstruációs vér visszaáramlik a hasüregbe, ahol a méhnyálkahártya-szerű sejtek megtapadnak.
Immunrendszeri eltérések – a szervezet nem pusztítja el az odakerült méhnyálkahártya-sejteket.
Hormonális tényezők – az ösztrogén túlzott jelenléte serkentheti a betegség kialakulását.
Mit tehetünk az endometriózis kialakulása ellen?
Igaz, hogy az endometriózis kialakulását nem lehet teljes mértékben megelőzni, bizonyos életmódbeli változtatások és egészségügyi intézkedések csökkenthetik a kockázatát, illetve lassíthatják a betegség előrehaladását.
Hormonháztartás egyensúlyban tartása
Mivel az endometriózis ösztrogénfüggő betegség, az ösztrogénszint (női nemi hormonok szintjének) csökkentése segíthet megelőzni vagy lassítani a betegség kialakulását.
Xenoösztrogének elkerülése – A műanyagokban (pl. BPA), kozmetikumokban és tisztítószerekben lévő vegyi anyagok hormonális zavarokat okozhatnak, így érdemes csökkenteni a használatukat.
Megfelelő, „gyulladáscsökkentő" étrend kialakítsa
A krónikus gyulladás elősegítheti az endometriózis kialakulását és súlyosbíthatja a tüneteket. Az antiinflammatorikus (gyulladást gátló) étrend javasolt.
Fogyasszunk több rostot (zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák) – segíti az ösztrogén lebontását Egészséges zsírok bevitele (omega-3 zsírsavak, olívaolaj, avokádó, diófélék) – csökkentik a gyulladást. Kerüljük a feldolgozott ételeket, finomított cukrokat és transzzsírokat. Csökkentsük a tejtermékek és a vörös húsok fogyasztását, mert ezek serkenthetik a gyulladást.
Rendszeres testmozgás
A sport csökkenti az ösztrogénszintet és gyulladáscsökkentő hatású. Az aerob mozgásformák, mint a futás, úszás és jóga, különösen jótékonyak lehetnek. Az enyhe súlyzós edzés is segíthet az anyagcsere és a hormonrendszer szabályozásában. A jóga és a meditáció segíthet csökkenteni a stresszt, amely a gyulladások egyik okozója lehet.
Méregtelenítés és májtámogatás
A máj segíti az ösztrogén lebontását, ezért fontos támogatni a megfelelő működését. Igyunk elegendő vizet (min. 2-3 liter/nap). Kerüljük az alkoholt és a koffeint, mert terhelik a májat és növelhetik az ösztrogénszintet.
Megfelelő stresszkezelés
A krónikus stressz fokozhatja a gyulladást és hormonális egyensúlyzavart okozhat, ezért fontos megtalálni a stresszcsökkentő technikákat. Ilyenek lehetnek a sport, futás, gyaloglás, jóga, de a meditáció is. Aludjunk eleget – a megfelelő pihenés elengedhetetlen a hormonális egyensúlyhoz.
Kerüljük az endokrin rendszert károsító anyagokat
Bizonyos vegyi anyagok ösztrogénszerű hatással lehetnek a szervezetre, így érdemes ezeket kerülni. Használjunk üveg- vagy rozsdamentes acél edényeket műanyag helyett.
Válasszunk természetes kozmetikumokat és tisztítószereket (pl. parabénmentes termékek). Figyeljünk oda az ivóvíz minőségére, mert hormonmaradványok lehetnek benne. Bár az endometriózist nem lehet teljesen megelőzni, az alábbi életmódbeli változtatások csökkenthetik a kockázatát:
Ha már jelentkeztek tünetek, érdemes mielőbb nőgyógyászhoz fordulni, mert a korai felismerés segíthet a kezelésben.
A társadalmi tudatosság növelése és a megfelelő orvosi ellátás biztosítása elengedhetetlen a betegség hatékony kezeléséhez és a nők életminőségének javításához.
Az endometriózisnak Magyarországon komoly figyelői, támogatói, segélykérői rendszere van. Igaz ez?
Teljes mértékben igaz. Számos civil szervezet – közöttük az „Együtt Könnyebb" Női Egészségért Alapítvány - vállalta fel az endometriózis elleni harcot. Ezen felül több facebook csoportokban oszthatók meg a tapasztalatok, kimondottan a fiatal generáció megszólítását pedig applikáció („Lucy") segíti. Nézetem szerint korai elismerés, illetve szakemberhez fordulás tekintetében Magyarországon a nemzetközi átlaghoz képest kimondottan bíztató a helyzet.
KÖZEL A SEGÍTSÉG - ENDOMETRIÓZIS SZAKRENDELÉS A KÓRHÁZBAN
Hogyan, hová fordulhatunk szakemberhez?
A győri Petz Aladár Egyetem Oktató Kórházban endometriológiai szakrendelés üzemel, amely nőgyógyászati vizsgálattal, ultrahanggal (ez nem minden esetben mutatja ki), részletesebb képet adó MRI-vel, laparoszkópiával képes a diagnózis megerősítésére. Kezelési lehetőségeink gyógyszeresek és műtétiek lehetnek.
Fontos tudni, hogy az endometriózis ugyan kezelhető, de nem gyógyítható teljesen. A korai felismerés azonban segíthet a szövődmények elkerülésében. A menstruációs fájdalmat soha nem szabad normálisnak tekinteni, erős fájdalmak esetén feltétlenül forduljunk nőgyógyászhoz.
Az endormetriózis rengeteg nőt érint, és sokszor évekig tart, mire kimutatható. Ez a betegség az okozója a női meddőség nagy százalékának. Minél többen beszélünk róla, annál nagyobb esély lehet a megelőzésre, a pozitív változásra!