Ugrás a tartalomra
Március az endometriózis hónapja

Tegyünk többet a női egészségért - I. rész

1993 óta minden év márciusa az endometriózis hónapja. Kiváló alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet egy nehezen felismerhető, éppen ezért nem mindenkor időben gyógyítható női betegségre. Célja, hogy növelje a társadalom és az egészségügyi szakemberek tudatosságát, közelebbről bemutatva ezt a gyakran alulértékelt, sokszor lappangó betegséget.

A világon közel 200 millió nő szenved endometriózisban, sok esetben abban a hitben, hogy erős menstruációs fájdalma teljesen természetes jelenség. Mivel a kórtünet hazánkban is rengeteg nőt érint, beszélnünk kell róla. E különös betegség jellemzőiről, felismerésének nehézségeiről, kialakulásáról, megelőzhetőségéről dr. Busznyák Csaba szülész-nőgyógyász főorvost, a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház endometriosis szakrendelésének részlegvezetőjét kérdeztük.     

Betegség vagy rendellenesség? Tulajdonképpen mi az endometriózis?

Az endometriózis mindenképpen egy krónikus nőgyógyászati betegség, amelynek kialakulását a méhnyálkahártyához (endometrium) hasonló szövet méhen kívüli megjelenése okozza. A méhen kívüli endometrium kialakulhat például a petefészkeken, petevezetékeken, hashártyán vagy más szerveken is. Ez a kóros szövet minden menstruációs ciklus során reagál a hormonális változásokra, így gyulladást, fájdalmat és hegesedést okozhat. Az endometrózis ma a női eredetű meddőség egyik legfőbb oka, a gyermeket vállalni vágyó nők sikertelen teherbeeséséért 35-50 százalékban ez a nőgyógyászati probléma a felelős.

Mennyiben beszélhetünk modern kori betegségről?

A betegség jelenléte, illetve felismerése évezredekkel ezelőtt is fennállhatott, de pontos diagnózist és a betegséget az orvostudomány csak a 20. században kezdte megérteni. A mai kor társadalmi és életmódbeli jellemzőinek köszönhetően gyakrabban lép fel az endometriózis, és jobban észlelhetők a tünetei is.

Milyen tényezők okozhatják a betegség gyakoriságát?

Az endometriózis kialakulásához több „modernkori" tényező is hozzájárulhat.

Ilyen például a kitolódó gyermekvállalási kedv, amelynek következménye a menstruációs ciklusok hosszabb ideje. Ez együtt jár az endometriózis nagyobb kockázatával.

Kevesebb mozgás és egészségtelen életmód - a mai, rengeteg üléssel töltött és mozgásszegény életmód könnyen a hormonális egyensúly zavarához vezethet. Emellett a stressz, a helytelen táplálkozás, a gyorséttermekben való étkezés és az egészségtelen környezeti hatások (pl. környezeti toxinok, műanyagok) mind hozzájárulhatnak a gyulladások kialakulásához, amelyek az endometriózishoz hasonló betegségeket előidézhetnek vagy súlyosbíthatják.

Növekvő orvosi ismeretek és diagnosztikai lehetőségek

Az egyik legnagyobb különbség a múlt és a jelen között, hogy ma már pontosabb orvosi ismeretek és az új diagnosztikai technikák révén több olyan nőnél is felismerik az endometriózist, akik korábban félre lettek diagnosztizálva, vagy „pszichésen instabilnak" bélyegezték őket erős menstruációs fájdalmaik miatt. A laparoszkópos vizsgálat, amely az endometriózis pontos diagnosztizálásához szükséges, ma már széles körben elérhető.

Örökletes hajlam - A kutatások szerint genetikai tényezők is szerepet játszanak az endometriózis kialakulásában. Ha egy nő családjában előfordult endometriózis, akkor az ő esélyei is nagyobbak a betegségre. A modern orvostudomány fejlődése révén a genetikai összefüggéseket egyre inkább feltérképezik.

Környezeti hatások és hormonális zavarok - A környezetünkben található endokrin rendszert zavaró vegyi anyagok (pl. ftalátok, biszfenol A, peszticidek) hatással lehetnek a hormonháztartásra, így növelhetik a gyulladásos betegségek, például az endometriózis kialakulásának kockázatát is. Az ipari vegyi anyagokkal való érintkezés az egyik olyan tényező, amely a modern világban kiválthatja a betegség előfordulását.

Növekvő női öntudat és orvosi figyelem – Szerencsére a mai nők egyre inkább felismerik a saját testüket, és nem fogadják el a fájdalmat normálisnak, hanem orvosi segítséget kérnek. Ezzel párhuzamosan a betegség a médiában is nagyobb figyelmet kap, így egyre több nő ismerheti fel érintettségét.

Hány nőt érint ma Magyarországon az endometriózis?

Az endometriózis – amely a meddőség elsőszámú oka - ma hazánkban több mint 200 000 nőt érint. A betegség felismerése, a diagnózis felállítása egyáltalán nem egyszerű, itt a szakorvosok szerepe kiemelkedő. 

A kezelésben a konzervatív, gyógyszeres terápiák alkalmazása javasolt, és csak akkor kerül sor műtétre, ha az feltétlenül szükséges. Nagyon fontos a személyre szabott terápia és az egészséges életmód is hozzájárulhat a betegség kezeléséhez.

Miért olyan nehéz felismerni az endometriózist?

Az endometriózis igen változatos és félreérthető tüneteket okoz. Ilyenek lehetnek a fájdalmas menstruáció, kismedencei fájdalom, fájdalmas szexuális együttlét, meddőség vagy emésztési panaszok más betegségekre is utalhatnak.

További ok, hogy a menstruációs fájdalmat sokan „normálisnak" tartják. Sok nő (és néha az orvos is) azt gondolja, hogy az erős menstruációs fájdalom természetes, ezért későn derül ki a valódi probléma.

Nincs egyetlen egyszerű diagnosztikai módszer. Az ultrahang nem mindig mutatja ki, és a biztos diagnózishoz gyakran laparoscopos műtétre van szükség, ami invazív eljárás.

A tünetek súlyossága nem mindig arányos a betegség előrehaladottságával. Egyeseknél minimális endometriózis is erős fájdalmat okozhat, míg másoknál súlyos elváltozások mellett sincsenek tünetek.

A hormonális és egyéb vizsgálatok nem elég specifikusak. Vértesztek és hormonvizsgálatok önmagukban nem igazolják az endometriózist, így ezek nem elégségesek a diagnózishoz.

A késői felismerés miatt sok nő évekig szenved a tünetektől, mire megfelelő kezelést kap.

Melyek az endometriózis legfőbb tünetei?

Mindenképpen az elsők között kell említenünk az erős menstruációs fájdalmat (dysmenorrhoea), amely sokkal intenzívebb, mint a normál menstruációs görcsök. Tünet még az erős, rendszertelen vagy elhúzódó menstruáció, a krónikus kismedencei fájdalom ( ez a ciklustól függetlenül is jelen lehet), de jellemző még a fáradékonyság, az emésztési panaszok (például puffadás, hasmenés vagy székrekedés).

Ugyanígy tünetként léphet fel fájdalom a székletürítés vagy vizelés során, különösen menstruáció alatt, fájdalmas szexuális együttlét (dyspareunia), illetve sajnos a legrosszabb tünet, a meddőség, amely miatt az endometrózis vezető oka a babavállalás meghiúsulásának.