Ugrás a tartalomra
A szédülésdiagnosztika győri nagykövete

Kórházunknak mindenkor büszkeségére válik, ha munkatársai szélesebb körben is bizonyítják tehetségüket, szakmai tudásukat. Ez egyaránt sikere intézményünknek, a gyógyításnak és természetesen az adott terület specialistáinak. Dr. Tamás T. László PhD fül-orr-gégész főorvos miután öt évig a Magyar Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebész Orvosok Egyesülete otoneurológiai szekciójának (MFOE) titkára volt, januártól ugyanezen országos szervezet otoneurológiai szekciójának elnökekeként tevékenykedik.

Egy műtősfiú útja a tudományos fokozatig

A tudományos fokozattal rendelkező dr. Tamás T. László fül-orr-gégész főorvos 1990-ben kezdte a szakmai munkát a győri kórházban, ám az előzetes tapasztalatszerzés nélkül ez valószínűleg nem így történt volna:

„Még 1982-83-ban az érettségi után a kórház ügyeletén dolgoztam műtősfiúként – mesélte a főorvos. – Ebben az időben együtt ügyelt a szájsebészet, a szemészet és a fül-orr-gégészet. Ez utóbbi terület nagyon megtetszett, és ekkor döntöttem el, hogy ezt a szakterületet választom. Az orvosi egyetem elvégzése után dr. Czigány Jenő, majd dr. Hochenburger Emil főorvosok kezei alá kerültem, akiktől a pontosságot, fegyelmet és a hivatás iránti alázatot” tanulhattam meg. Ugyanitt sajátítottam el a tanítás, a szakmai tudás átadásának fortélyait.

A szakember hozzátette, hogy az otoneurológia (szédülésdiagnosztika) területén, az akut szédülések diagnosztikája és terápiája témában 2019-ben szerzett tudományos fokozatot. 

A hallástan és szédülésdiagnosztika fontossága

- Talán nem csak a szédüléssel foglalkozó szakemberek számára hangzik ismerősen Hőgyes Endre, Bárány Róbert vagy Halmágyi Miklós neve, nélkülük nem tarthatna ott a szédülésdiagnosztika, ahol manapság.

Fontos megjegyeznünk, hogy az otoneurológia több szakmát is érint, hiszen az akut szédülésnek számos oka lehet - jegyezte meg a szakember. - A vérnyomásváltozás, a talpzsibbadás vagy a látászavarok, az ideggyógyászati és fülészeti betegségek mind okozhatnak szédülést, egyensúlyzavart, amelyek aztán más-más terület időbeni beavatkozását igénylik.  A leggyakoribb a BPPV (Benignus Paroxysmalis Positionalis Vertigo), azaz a rohamokban jelentkező szédülés, ami diagnosztikának köszönhetően szerencsére jól, nagy hatásfokkal gyógyítható.  

Pontos diagnózis és gyors rehabilitáció

A szakorvos a jövőbeni tennivalókról is beszélt. 

-Nagyon fontos, hogy a sürgősségi betegellátásban még inkább tudjuk pontosítani a szédülésdiagnosztikát – tette hozzá dr. Tamás T. László. – Erre alkalmas lehet az un. „HINTS +” elnevezésű diagnosztikai teszt, amelyet Büki Béla tanár úrral és Szirmai Ágnes professzor asszonnyal együtt honosítottunk meg hazánkban. Ez a paradigma egyre gyakrabban kerül alkalmazásra a Sürgősségi Osztályon. Ennek a tesztnek az egyik eleme a heveny szédülések kapcsán jelentkező szemmozgások pontos analízise, mely szemmozgásokat egy speciális szemüveggel, egy úgynevezett video-okulográffal tudunk detektálni. Egy ilyen műszer fejlesztésén a Széchenyi István Egyetemmel közösen dolgozunk. Ezen felül a rehabilitáció irányába helyi szinten szeretnénk egy kicsit gyorsítani, hogy betegeink minél előbb visszatérhessenek rendes életükhöz. Ami tovább javíthatna hatékonyságunkon, az a szédülésdiagnosztikai asszisztens és rehabilitációs szakember képzés lehetne.

Dr. Tamás T. Lászlónak a Magyar Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebész Orvosok Egyesületének (MFOE) otoneurológiai szekciójának elnökeként feladata lesz a szakmai és tudományos programok, konferenciák szervezése, lebonyolítása.

Dr. Tamás T. László főorvos kinevezéséhez ezúton is gratulálunk és további eredményes munkát kívánunk neki!

 

 

Kórházunk fül-orr-gégészete idén ünnepli százéves jubileumát

A győri kórház fül-orr-gégészete idén ünnepli százéves jubileumát, ami nem csupán eredményes évtizedekben, de jeles szakemberekben, nagy egyéniségekben is bővelkedik.

A szakma a kezdetektől olyan magyar orvosokat tudhat soraiban - Dr. Veres Károly, Dr. Csillag Sándor, Dr. Czigány Jenő, Dr. Hochenburger Emil -, akik rengeteget tettek a magyar fül-orr-gégészetért.  Közülük Dr. Hochenburger Emil, egyebek mellett, az audiológia és az otoneurológia iránti érdeklődésével írta be magát a szakma fejlődéstörténetébe. Neki köszönhető továbbá az első győri audiológiai állomás megalapítása.

Fontos megemlítenünk még Zemplén Béla tanár úr nevét, aki az 1990-es évek közepén megalapította a győri fej- és nyaksebészetet, bővítve ezzel a fül-orr-gégészet szakmai spektrumát.       

Dr. Tompos Tamás PhD a fül-orr-gégészet szerteágazó műtéti palettáját honosította meg intézményünkben, a hallásjavító műtéteken át a bonyolult fej-nyak sebészeti beavatkozásokig. Neki is köszönhető, hogy kórházunk ma ezeket a műtéteket igen magas szinten tudja megvalósítani. 

2024-től tanítványuk dr. Garai Tibor főorvos irányítja a győri kórház Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebészeti Osztályát.