Ugrás a tartalomra
A zsírmáj, mint népbetegség

Szomorú tény, hogy túlhajszolt, stresszes életformánknak köszönhetően, a modern civilizáció „vívmányaként” egyre több szerzett betegséggel kell számolnunk. Ezek közül két nagy csoportot különböztethetünk meg, az úgynevezett civilizációs betegségeket (az elhízás, a felnőttkori mozgásszervi megbetegedések, illetve az idősebb korosztályt érintő érelmeszesedés vagy az Alzheimer-kór), és a jóval szélesebb körű népbetegségeket. A két típus között természetesen van átjárás, hiszen életformánk számos rizikófaktort hordoz magában.

Hazánkban a KSH adatai szerint a leggyakoribb - azaz a legnagyobb számban előforduló -
népbetegségnek számítanak 
- a szív és érrendszeri megbetegedések
- a daganatos betegségek
- a cukorbetegség
- a csontritkulás
- a stressz, a depresszió és az alvászavar
- és az utóbbi időben egyre gyakoribb zsírmáj


Mi a zsírmáj?

A zsírmáj előfordulása erősen összefügg az életmóddal: a rossz táplálkozás, a túlsúly, a mozgáshiány és cukorbetegség mind hozzájárulnak a kialakulásához.
A zsírmáj akkor alakulhat ki, ha túlzott mennyiségű zsír halmozódik fel a májsejtekben. Ez a kezdeti időszakban gyakran nem jár tünetekkel, de hosszú távon - amennyiben nem kezelik – komolyabb problémákhoz vezethet. Ilyen lehet a májgyulladás (steatohepatitis), májfibrózis (hegesedés), és akár májcirrózis (májzsugor) kialakulása, ami súlyos májelégtelenséghez vezethet.

Valóban népbetegség volna a zsírmáj?

A zsírmáj (más néven nem alkoholos zsírmájbetegség - NAFLD) nemcsak hazánkban számít népbetegségnek, de világszerte egyre gyakoribbá válik. Az elmúlt évtizedekben az elhízás, a helytelen táplálkozás, és az inaktív életmód következményeként a zsírmáj a felnőtt lakosság jelentős részét érinti, és ami még riasztóbb, hogy egyre több fiatal is szenved tőle.

Melyek a zsírmáj kockázati tényezői?

Elhízás: A túlsúlyos emberek körében gyakori, különösen azoknál, akiknek a testzsír- eloszlása a has környékére koncentrálódik. Lássunk néhány magyarországi adatot az utóbbi évekből:

A felnőtt lakosság elhízása:
Hazánkban a felnőtt lakosság körében az elhízás előfordulása rendkívül magas. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OETI) és más kutatások alapján, 2020-ban a felnőttek 40%-a volt túlsúlyos vagy elhízott. Az elhízottak aránya 2020-ban a felnőtt férfiak esetében 25-30%, míg a nőknél 20-25% volt.

A túlsúlyosak (a testtömegindex 25-29,9 között) az egész felnőtt lakosság mintegy 40%-át érintették.

A gyermekek elhízási adatai:
Az elhízás a gyermekek körében - különösen a 6-10 éveseknél- is egyre gyakoribb. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és más kutatások szerint a 6-9 éves gyerekek körében Magyarországon az elhízottak aránya 15-20% körül mozog. A magyar iskoláskorú gyermekek és serdülők közül 30-40% túlsúlyos vagy elhízott, ami jelentős társadalmi és gazdasági terhet ró az egészségügyi rendszerre.

Hogyan kezelhető és előzhető meg a zsírmáj?

A zsírmáj kezelésében az életmódváltoztatás a legfontosabb. Néhány lépés, amely segíthet a betegség kezelésében:

Súlycsökkentés: Az egészséges testsúly elérése és fenntartása segíthet csökkenteni a májban felhalmozódott zsírt.

Mozgás: A rendszeres testmozgás (legalább heti 150 perc közepes intenzitású mozgás) javíthatja a máj működését és csökkentheti a májban felhalmozódott zsírt.

Egészséges étrend: A mediterrán diéta, amely gazdag zöldségekben, gyümölcsökben, halakban, olívaolajban és teljes kiőrlésű gabonákban, segíthet a zsírmáj kezelésében. A finomított cukrok és zsírok elkerülése is elengedhetetlen.

Gyógyszeres kezelés: A zsírmájat egyértelműen és hatékonyan gyógyító gyógyszeres kezelés jelenleg nem áll rendelkezésre. Amennyiben a zsírmáj hátterében társbetegség áll fenn (magas vérzsírszint vagy cukorbetegség), annak adekvát gyógyszeres kezelése szükséges.


Miért fontos a megelőzés és a kezelés?

A zsírmáj nemcsak önálló betegségként, hanem egy sor más súlyos állapot (pl. szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, májcirrózis) előfutára is lehet. A betegség korai felismerése és kezelése megelőzheti a további szövődményeket és javíthatja az életminőséget.

A korai felismerés és a megelőzés lehet a megoldás

A zsírmáj valóban népbetegség, különösen az elhízás és a nem megfelelő életmód miatt. Magyarországon és világszerte egyre több ember küzd ezzel a problémával. A betegség korai felismerése, a megfelelő étrend és mozgás segíthet a kezelésében. Fontos, hogy figyelmet fordítsunk a megelőzésére, mivel hosszú távon komoly szövődményeket, például májcirrózist, valamint szív- és érrendszeri problémákat is okozhat.