Ugrás a tartalomra
Február 4. – Rákellenes Világnap

Mindannyiunknak sok még a tennivalója

A Rákellenes Világszövetség (UICC) 25 évvel ezelőtt, február 4-én indította útjára a Rákellenes Világnapot (World Cancer Day). A világnap elsődleges célja, hogy felhívja a figyelmet a rák megelőzésének, felismerésének és kezelésének fontosságára. Célja továbbá, hogy elősegítse a társadalmi összefogást, támogassa a rákbetegeket és családjaikat, valamint növelje a tudatosságot a szűrővizsgálatok, az időben történő felismerés fontossága felé. A daganatos betegségek elleni küzdelem közös ügyünk és mindannyiunk felelőssége. 

A daganatos megbetegedések legfőbb okai

Hazánkban évente körülbelül 33 ezer ember hal meg daganatos megbetegedések következtében. (A megbetegedések aránya a férfiaknál közel kétszer annyi, mint a nőknél.) Magyarországon a rák kialakulásának legfőbb okai nagyon hasonlóak, mint bárhol a világon. A leggyakoribb okok közé tartoznak:

Dohányzás – Hazánkban a felnőtt lakosság közel 30%-a aktív dohányos, így nem csoda, ha ez az egyik vezető oka a tüdőrák és más légzőszervi daganatok kialakulásának. A dohányzás ráadásul más daganatok (pl. szájüregi, gége-, nyelőcső-, hólyagrák) kockázatát is jelentősen növeli.

Alkoholfogyasztás – Egy 2023-as felmérés alapján Magyarországon a teljes népesség 21,2%-a szenved alkoholfogyasztási zavarban, ami a legmagasabb arány a világon. Az alkoholfogyasztás szintén fontos rizikófaktor, különösen a májrák, a szájüregi, a garat-, gége- és nyelőcsőrák esetében.

Egészségtelen táplálkozás és elhízás – A magas zsír-, cukor- és sótartalmú, rostszegény étrend növeli a daganatok, például a vastag- és végbélrák kockázatát. Az elhízás hormonális és gyulladásos folyamatokat indíthat el, amelyek szintén előrevetíthetik bizonyos daganatok, például az emlő-, illetve méhtestrák esélyét.

Hol tartunk ma a rák elleni küzdelemben?

A rákkutatásra világszerte hatalmas energiákat mozgósítanak, mostanra számos áttörést érve el mind a betegség megértésében, mind a diagnosztikai és terápiás lehetőségek vonatkozásában. A rák elleni küzdelemben világszerte folyamatos kutatás zajlik a genetikai és molekuláris biológia és az immunterápia területein is. Ezek mindegyike új távlatokat nyithat a daganatos betegségek jövőbeni hatásos kezelésében.

Mit tehetünk mi magunk a daganatos megbetegedések ellen?

A daganatos megbetegedések megelőzése és kockázatának csökkentése érdekében számos egyszerű, de hatékony lépést tehetünk saját életünkben.

Íme, néhány hasznos tanács:

Egészséges táplálkozás – Fogyasszunk több gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, halat és sovány húsokat! Kerüljük a feldolgozott, magas zsírtartalmú és cukros ételeket! Érdemes odafigyelni a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozásra.

Rendszeres testmozgás – heti több alkalommal mérsékelt intenzitású aerob mozgás (például séta, úszás, biciklizés) javasolt. Ha a rendszeres mozgás életünk szerves része lesz, úgy egészségünk is az lehet.

A dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése – írásunk elején kitértünk mindkettő káros hatásaira, elhagyásukkal tehát rengeteget nyerhetünk.

Súlykontroll és egészséges testsúly - Elhízás és a túlsúly komoly rizikófaktorai a daganatos betegségeknek, így nagyon fontos a folyamatos súlykontroll.

Szükséges szűrések és orvosi ellenőrzések - a rendszeres szűrővizsgálatok, mint a mammográfia (mellrák), méhnyakrák szűrés (PAP-teszt), vastagbéltükrözés (vastagbélrák) és egyéb korai felismerést lehetővé tevő vizsgálatok elengedhetetlen feltételei a betegség megelőzésének.

Mentális egészség - A stressz csökkentése, a minőségi alvás, a rendszeres pihenés, és a mentális egészségre való figyelem szintén segíthet a daganatos betegségek kockázatának csökkentésében.

Társadalmi támogatás és egészséges kapcsolatok – Az erős szociális kapcsolatok és támogató közösségek segítenek csökkenteni a krónikus stresszt, megelőzve a daganatos betegségeket.

A rák elleni küzdelem nem csupán az egészségügy, de társadalmunk, közösségeink, azaz mindannyiunk közös ügye, komoly felelőssége. Ebben a harcban csakis az együtt cselekvés, az egymásra figyelés vezethet megnyugtató megoldáshoz.

Szűrési és megelőzési programjainkról a Győri Járási Egészségfejlesztési Iroda és Lelki Egészség Központja adhat felvilágosítást.