Ugrás a tartalomra

A súlyos légúti fertőzések okozta megbetegedések ugrásszerű emelkedése miatt a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház vezetése szigorú intézkedéseket vezetett be betegei, látogatói és dolgozói védelmében.

A következőkben egy kis segítséget szeretnénk nyújtani a légúti fertőzéses megbetegedések megelőzésére, illetve lefolyásuk enyhítésére.

Súlyos tünetek esetén első az orvosi segítség

A légúti fertőzések sokszor nagyon hasonló tüneteket produkálnak, így igazán csak mikrobiológiai laboratóriumban, PCR-vizsgálat során tudjuk teljes bizonyossággal megállapítani a fertőzés okozóját – mondta dr. Knausz Márta főorvos, a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház járványügyi igazgatóhelyettese. - Különösen gyermekeknél jellemző, hogy a fertőzés korai szakaszát hasmenés kíséri, így az ilyen tünetre a szülőknek fokozottan oda kell figyelniük.    

A szakember hozzátette, hogy a súlyos légúti infekciók, mint a tüdőgyulladás, bronhitisz vagy akut légúti fertőzések esetén a megfelelő orvosi kezelés kulcsfontosságú. Ha olyan súlyos tüneteket észlelünk, mint magas láz, légszomj, mellkasi fájdalom haladéktalanul forduljunk orvoshoz. A fertőzésveszély megállítása, lokalizálása miatt ez elengedhetetlen, ahogyan az orvos utasításainak pontos betartása is. 

Sok pihenés és folyamatos hidratálás

Biztosan ismerős a mondás: ki kell feküdni. Ez a légúti fertőzéses megbetegedésekre különösen igaz, testünknek időt, nyugalmat kell adni a fertőzés elleni harchoz. Igyunk sok folyadékot, hogy megakadályozzuk a dehidratációt és elősegítsük a váladék hígítását. A víz, a gyógyteák és a levesek egyaránt jó választások lehetnek.

Tartsuk tisztán a légutakat és könnyítsünk a légzésen

Az inhalátor készülék használata (gyógynövény kivonatokkal vagy Salvus vízzel) segíthet fellazítani a légutakban felhalmozódott váladékot. Ugyanilyen hasznosak lehetnek a tengervizes orrsprayk is, ám a gyerekek esetében csak az orvos által javasolt készítményt használjuk.

  A légúti fertőzések gyakori kísérője lehet a köhögés, ilyenkor használjunk köhögéscsillapítókat vagy expektoránsokat (köptetőket), hogy a váladék könnyebben felszakadjon, eltávozzon. A borsmentaolaj vagy eukaliptuszolaj segíthet a légzés megkönnyítésében. 

A légzőtorna, vagyis a tudatos légzés gyakorlása szintén nagyon hasznos lehet légúti megbetegedések esetén. Ez segít a légutak tágításában, a nyák eltávolításában, illetve csökkenti a légzési nehézségeket. A gyakorlatok végzéséhez segítséget nyújt intézményünk rövid videója. 

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=l%C3%A9gz%C5%91torna+video+petz#fpstate=ive&vld=cid:27dc4c4e,vid:VQIh55cQdkY,st:0

 

Figyeljünk oda otthoni környezetünkre

Szobánkat tartsuk a megfelelő hőmérsékleten és párásítsunk, hogy elkerüljük a légutakat irritáló száraz levegőt. Kerüljük a dohányzást és más irritáló szagok belégzését, mivel ezek súlyosbíthatják a tüneteket.

Nagyszerű alkalom egy kis diétára

Fogyasszunk tápláló, de könnyen emészthető ételeket. A meleg levesek, a zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend kiváló választás. Ezek gazdagok vitaminokban (különösen a C-vitaminban) és antioxidánsokban, amelyek segíthetik a gyógyulást. Ezen felül figyeljünk oda a fehérjepótlásra is.  

Tegyünk meg mindent a megelőzésért!

Senki sem szeret beteg lenni, és egy kis odafigyeléssel el is kerülhetjük a fertőzést. A rendszeres kézmosás és a fertőzött emberektől való távolságtartás segíthet a fertőzések elkerülésében.

-A távolságtartás egyik alapvető feltétele a maszkhasználat – jegyezte meg dr. Knausz Márta. – Akár egészségesek, akár fertőzöttek vagyunk, a boltban például elengedhetetlen kellék legyen a maszk. Különösen fontos, hogy légúti fertőzés tüneteivel ne látogassunk hozzátartozót a kórházban! Ha otthonunkban beteg van, ott is erősen ajánlott a maszk.

Többször és alaposabban mossunk kezet!

Fontos, hogy legalább 20 másodpercig tartson egy alapos kézmosás. Erre van egy jó trükk: énekeljük el kétszer egymás tán a "Boldog szülinapot" dalocskát, így biztosan elegendő ideig tart a kéztisztítás.

A védőoltás komoly segítség lehet

A légúti fertőzések elleni védőoltások a fertőzés mellett a súlyos tünetek kialakulását is megelőzheti – magyarázta a járványügyi szakember. – A fertőzésveszély elején járunk, így az oltást már nagyon is érdemes felvenni. Különösen ajánlott ez például a terhes kismamák részére.   

Figyeljük oda magunkra, de másokra is!

A légúti fertőzések különösen veszélyesek lehetnek az idős korúakra, a gyermekekre és a legyengült immunrendszerűekre. Ha környezetünkben van ilyen, fokozottan ügyeljünk a fertőzés elkerülésére és a gyors orvosi segítség meglétére.

A fertőzésveszély megakadályozásában mindannyiunkra fontos szerep hárul. Az Ön felelős magatartására is számítunk.

  • Vegyük fel együtt a harcot a légúti megbetegedésekkel!
    Vegyük fel együtt a harcot a légúti megbetegedésekkel!