Újévi fogadalmaink pszichológiája
2025-öt írunk. (Ez persze csak a Gergely naptár szerint van így, mert Kínában például jelenleg 4723 az aktuális dátum, míg a japánok mindössze a 7. évükben járnak.) Mindenesetre Földünk ismét megtett egy kört a Nap körül, és mi újra készen állunk, hogy valami jót, hasznosat cselekedjünk testi-lelki egészségünkért, hogy újba fogjunk, jobbítsunk életünkön. De hogyan fogjunk hozzá?
A változtatásra lenne igényünk, csak hát…
Az újévi fogadalmak pszichológiája mélyen az emberi vágyban gyökerezik. Alapvető igényünk, hogy fejlődjünk, változzunk, és egy jobb jövőt építsünk magunknak. Az újév, mint az új remény, a tiszta lappal indítás szimbóluma valóban komoly motivációs tényező lehet. Vagy inkább lehetne. Mindenesetre az új falinaptár kihelyezése nem elegendő a megvalósításhoz…
Most aztán már tényleg lefogyok
A január elseje természetesen kiváló alkalom a változtatások elhatározásra, nagyszerű alkalom új célok kitűzésére. Az új esztendő kezdete segíthet az elköteleződésben, tettvágyunk serkentésében. Igen, változtatni fogok, mert változtatni akarok. Jobb leszek, erősebb, szebb, soványabb (vagy éppen teltebb), emberi kapcsolataimat, pénzügyeimet rendbe teszem stb. Ha megvan az igény és az elhatározás, már jöhet is a gondos tervezés, ami elengedhetetlen kelléke lesz a változtatásnak.
Hogyan tehetjük sikeressé újévi fogadalmainkat?
Nagyon fontos szempont, hogy céljainkat magunkra szabjuk. Legyenek teljesíthetőek (és sosem eltúlzottak), elérhetőek, mérhetőek és időkorláthoz kötöttek. Ez talán így elsőre soknak tűnik, de ha nem teszünk rendszert bele (pl. minden héten 3x30 percet kocogok, ha esik, ha fúj), fújhatjuk.
Tartsuk be a fokozatosság elvét. A futás példánál maradva: soha annyi túlsúlyos kocogót nem látni a parkokban, mint január első hetében. És soha annyira nem esik vissza a számuk, mint január második hetére. A nagy célokat is mindig apró lépesekkel kell elkezdeni.
Emellett persze alapvető fontosságú az új szokások (napirendünk) kialakítása, a rendszeresség és az ismétlés eszközlése. Ezek nélkül nincs valós eredmény.
Egy kis támogatás mindig jól jön
Ha családdal, barátokkal, társsal, csoporttal osztjuk meg céljainkat - esetleg tevőlegesen is bevonjuk őket azok megvalósításába –, nagyobb sikert érhetünk el. Ha okos, szép, hasznos a cél, nagyobb támogatásra, megerősítésre számíthatunk, és a megvalósítás is könnyebb, örömtelibb lehet. Mivel a menet közbeni eredményeket nem ért kiértékelni, ebben is jól jöhet a külső, pozitív visszaigazolás, ami mindenképpen serkenti a további cselekvést. Ugyanígy fontos a kis sikerek megünneplése, azaz az önjutalmazás, hiszen a jó részeredmények adnak erőt a folytatáshoz.
Miért nehéz mégis betartani a fogadalmainkat?
Gyakori jelenség, hogy kitűzött céljaink irreálisan nagyok vagy pontos terv nélküliek (pl. január 1-től leteszem a cigit és jóval többet mozgok).
Ugyanígy problémát okozhatnak a „homályos” vállalások, mint például az egészségesebben élek, vagy a kedvesebb leszek másokhoz. Ezek amellett, hogy nehezen mérhetőek, nem igazán fenntarthatóak.
Minél idősebbek vagyunk, annál inkább beágyazott napi rutinokkal élünk. Ez annyit tesz, - még ha jól tudjuk is, hogy kárunkra van - egyre nehezebben változtatunk rossz, káros, némelykor pusztító szokásainkon. Újévi fogadalmak idején itt az akaraterőnek lehet igen komoly szerepe.
És megint csak vissza kell kanyarodnunk a környezet megfelelő támogatásra, amely nélkül bizony nagyon nehéz bármely akadályt leküzdeni.
Aki változtatni akar, csak nyerhet
Még ha nem is teljesülhet minden óévben tett újévi fogadalmunk, maga a fejlődésre való vágy is értékes tulajdonság. Ugyanakkor nagyszerű alkalom kínálkozik önmagunk megfigyelésére, korlátaink megismerésére, önismeretünk kiteljesedésére. Kiderülhet, mennyire fontosak számunkra olyan értékek, mint mondjuk az egészség, az önmegvalósítás vagy az emberi kapcsolatok.
Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház Egészségfejlesztési Irodája (EFI) folyamatosan kínál Önöknek egészségmegőrzéssel, fejlesztéssel kapcsolatos programokat.
Kísérje figyelemmel aktuális ajánlataikat!
https://www.facebook.com/efigyor/
Az újévi fogadalmak tehát nem pusztán célok, de kiváló eszközök is lehetnek arra, hogy közelebb kerüljünk ahhoz az élethez, amelyet élni szeretnénk. A siker felé vezető úton két legfontosabb útitársunk a tudatosság és a kitartás lehet.