Ugrás a tartalomra
Az ország egyik legkorszerűbb rendszerével büszkélkedhet kórházunk

Totális megújulás a központi laborban

A Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház számára két évvel ezelőtt nyílt meg a lehetőség az intézmény kulcsfontosságú egysége, a Központi Laboratórium megújítására. Az összetett, sokrétű szakmai tudást, hosszadalmas előkészítést igénylő munka eredményeként néhány napja már egy közel egymilliárd forint értékű új automata rendszer végzi a teendőket laborunkban.

A részletekről Sipák Zoltánt, a Központi Laboratórium osztályvezetőjét, klinikai biokémikust kérdeztük.

 

Évi 350 ezer minta, 4 millió vizsgálat 

- A labor automatizálása 2008-ban ugyan elkezdődött, de az akkor modernnek számító berendezések mostanra elavultak – mondta a vezető.  - Hosszú évek óta hatalmas leterheltség mellett, napi 1200-as mintaszámmal dolgozunk, ezzel együtt elmondható, hogy a vizsgálatszám folyamatosan - évente 100-200 ezerrel – növekszik. Így az évi nagyjából 4 millió vizsgálatra (350 ezer minta alapján) a régi rendszerrel már nem volt biztonságos lehetőségünk. Ezért is örültünk nagyon a fejlesztésnek, amelyet a kórház vezetése is kezdettől maximálisan támogatott. 

A laborvezető hozzátette, hogy a régi - nem bővíthető - rendszer lecserélése komoly logisztikai terv alapján folyamatosan zajlott. Jelenleg egy pre- és posztanalitikára egyaránt alkalmas klinikai kémiai és immunkémiai rendszer működik a laborban, párhuzamosan az ország egyik legkomplexebb hematológiai rendszere mellett.

 

Mit kell tudni a teljes laboratóriumi automatizálásról (TLA)? 

A központi labor a ma létező egyik legkorszerűbb berendezéssel (0-24 órás ügyeleti rendszerben) végzi napi feladatait. Ez azt jelenti, hogy 6 percenként fut be minta. Ma egy korszerű labor működése elképzelhetetlen a teljes automatizálás, azaz a TLA nélkül.

A Total Laboratory Automation (TLA) automatizálási rendszerét a laboratóriumokban gyakran ismétlődő feladatok elvégzésére fejlesztették ki. Itt az emberi erőt a minták előkészítésében és szállításában roboteszközök helyettesítik. Az automatizálás több különböző analitikai műszer párhuzamos vezérlését egyesíti, így csökkentve a laboratóriumi vizsgálatok, illetve a működés költségeit. Az automatizálás eredményeként csökken a hibalehetőség, javul és rugalmasabb lesz a folyamat általános vezérlése és gyorsabb az átfutási idő. Az új rendszer ráadásul tovább bővíthető, ami egy esetleges centralizáláskor is külön előnyt jelenthet.

 

Minőségi fejlődés a kórházi munka szolgálatában 

-A legnagyobb próbatétel valójában az volt, hogy a labor működésében ne legyen semmi fennakadás – folytatta Sipák Zoltán. – A végeredménynek természetesen nagyon örülünk, még ismerkedünk ugyan a rendszerrel, de láthatóan jobban, gyorsabban, hatékonyabban és ezzel együtt olcsóbban dolgozhatunk a jövőben. Az új laborberendezés jelenleg az egyik legmodernebb az országban.

A labor nemcsak új berendezést, de korszerűbb világítást, és a gépekhez igazított klímaberendezést is kapott. A Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház megújult Központi Laboratóriumára méltán büszke lehet 35 fős személyzete - asszisztensek, szakasszisztensek, biológusok, analitikusok és orvosok, ugyanakkor ez a fejlesztés valamennyi szakterületünk munkáját is támogatni fogja.