HOLNAP MÁR KÉSŐ LEHET
November 25-e világszerte a Nők Elleni Erőszak Megszüntetésének Világnapja. Ezt a napot az ENSZ 1999-ben nyilvánította világnappá, ugyanakkor az Isztambuli Egyezmény nők védelme iránti elkötelezettséget is kifejezi. Kórházunk munkatársai jelentős többségben nők, ezért intézményünk vezetése elkötelezett az esélyegyenlőség mellett, és kiáll a nőket érő erőszak valamennyi formája ellen.
Egy szomorú történet
A világnap története összefonódik a dominikai Mirabal nővérek tragikus halálával. A három testvér (Patria, Minerva és María Teresa) az 1950-es évek végén a Dominikai Köztársaság rezsimjének elnyomása ellen küzdött. Miután politikai véleményüket fejezték ki a diktatúra iránt, 1960. november 25-én brutálisan meggyilkolták őket. A Nők Elleni Erőszak Megszüntetésének Világnapja a Mirabal nővérek emléke előtt tiszteleg, és hívja fel a figyelmet a nők elleni erőszak valamennyi formájának elítélésére.
Nemcsak fizikai erőszak létezik
Ez a nap felhívja a figyelmet a nők és lányok ellen elkövetett erőszak minden formájára, beleértve a fizikai, szexuális, pszichológiai és gazdasági (azaz a családon belüli anyagi javak korlátozására, megvonására irányuló) bántalmazást. A Világnap arra is emlékeztet, hogy a nők elleni erőszak nemcsak személyes, de társadalmi probléma, amely minden közösséget érint.
Pirosra festett focisták tiltakoznak
Olaszországban a futballélet tíz éve ezen a napon fejezi ki együttérzését és hívja fel a figyelmet a nők elleni erőszakra. A férfi elsőosztály focistái a stadionok meccsein pirosra festett arcukkal, sokmillió néző előtt tiltakoznak a nők bántalmazása ellen, emlékeztetnek az áldozatokra és sürgetik a társadalom válaszát.
Minden harmadik magyar nő bántalmazott
A legfrissebb statisztikák szerint a nők elleni erőszak Magyarországon is sokakat érintő, komoly probléma. Az Eurostat és a Nők a Nőkért Egyesület (NANE) adatai szerint hazánkban a nők mintegy 30-40 százaléka élete során átél fizikai, szexuális vagy pszichológiai erőszakot. A számadatok szerint a családon belüli erőszak és a szexuális zaklatás különösen pusztító(gyakori?) jelenség. Sajnos az is jellemző, hogy sok esetben az áldozatok szégyellik a történteket, illetve félnek a bántalmazóktól, így nem mernek segítséget kérni. A statisztikai adatok tehát csak a bejelentett esetekre vonatkoznak, így valószínű, hogy a bántalmazott nők száma jóval magasabb, mint amennyiről tudhatunk.
Mit tehetünk a nők elleni erőszak ellen?
A nők elleni erőszak megfékezése kulcsfontosságú téma. A nők jogainak oktatása, a tudatosság elmélyítése és a felismerés alapvető tényezők a bántalmazások kiszűrésében, megelőzésében. Ugyanígy elengedhetetlen az áldozatok számára létrehozott segítségnyújtó rendszerek (menedékházak, jogorvoslati segítség, pszichológiai támogatás) kiépítése. Megerősítésre szorulnak továbbá a nők védelme érdekében hozott jogszabályok is.
Mindezekkel együtt a Világnap kapcsán hangsúlyt kap a nemek közötti egyenlőség előmozdítása, illetve az erőszak minden formájának társadalmi elutasítása.
Ha ma nem kérsz segítséget, holnap már késő lehet
Magyarországon a bántalmazott nők több helyről is segítséget kaphatnak. A segélyvonalaktól kezdve a menhelyekig(segítő központokig?), jogi tanácsadástól a pszichológiai támogatásig, számos megoldás szolgál arra, hogy az áldozatok biztonságban érezhessék magukat, új életet kezdjenek. Fontos tudni, hogy a bántalmazottaknak helyzetükkel nem egyedül kell megküzdeniük, segítséget kapnak(ismétlés).
Íme két segélyvonal, amely mindenkor hívható:
Lányvonal (06-80-800-800) - Az ingyenes és anonim segélyvonal, amely kifejezetten nőknek és lányoknak nyújt segítséget. Itt pszichológiai tanácsadás, támogatás és információk érhetők el a nők elleni erőszak témájában.
NANE Segélyvonal (06-80-505-101) - A Nők a Nőkért Egyesület (NANE) ingyenes segélyvonala, amely pszichológiai, jogi és praktikus tanácsadást biztosít bántalmazott nők számára.
A nők elleni erőszak megfékezése közös ügyünk, mert nem csupán személyeket, de családokat, közösségeket tesz tönkre, mérgez meg, sok esetben visszafordíthatatlanul. Ma kérj segítséget, mert holnap már késő lehet!