Ugrás a tartalomra
November a férfiegészség hónapja

A férfiaknak sokkal jobban kellene figyelniük magukra

A Movember avagy a „Bajusznövesztő” mozgalom 2003-as megszületéséhez tulajdonképpen az emlőrák elleni küzdelem hónapja adta az ötletet. Két ausztrál fiatalember elhatározta, hogy az arcszőrzet egy teljes hónapon át történő növesztésével fogja felhívni a figyelmet a férfiakat veszélyeztető prosztatarákra. A bajusz (moustash) és a november szavakból Movembernek keresztelt kezdeményezés azóta világkarriert futott be, és ma már több mint húsz országban a férfiegészség megőrzésére igyekszik felhívni a figyelmet. 

Mi is az a férfiegészség?

A férfiegészség olyan terület, amely a férfiak testi-lelki jóllétével kapcsolatos legfontosabb kérdésekkel foglalkozik.

Ide tartoznak például:

- a szív- és érrendszeri betegségek

- a hormonális problémák: például a tesztoszteronszint csökkenése (andropauza) és annak hatásai

- a prosztata egészsége: prosztataproblémák, mint a prosztatarák vagy a jóindulatú prosztata megnagyobbodás

- a mentális egészség: férfiaknál sokszor kevésbé diagnosztizálják a depressziót és szorongást, pedig ezek komoly hatással lehetnek rájuk

- a szexuális egészség: impotencia, libidó csökkenése és más szexuális zavarok

- életmódbeli kérdések: dohányzás, alkohol, és egyéb egészségkárosító szokások, amelyek sokkal gyakrabban fordulnak elő férfiaknál.

„Magyarországon a 65 év feletti férfiak

39 százaléka soha nem volt prosztatavizsgálaton.”

Akkor megyünk orvoshoz, ha már megvan a baj

Hazánkban évente 5-6 ezer ember hal meg vastagbélrákban, holott - korai szakaszában észlelve - ez az egyik legeredményesebben gyógyítható daganatos betegség. A másik „férfias” kór a prosztatarák, amellyel évente 4-5000 főt diagnosztizálnak, és a kései felismerésnek köszönhetően 1400-1500 fő hal meg benne. Mentális betegségek tekintetében a nőknél a depresszió és a szorongás a leggyakoribb, míg a férfiaknál a szenvedélybetegségek (leginkább az alkohol és a cigaretta), illetve a stresszel járó viselkedési zavarok jellemzőek.

Sajnálatos tény továbbá, hogy férfitársaink sokkal kevésbé hajlamosak orvosi segítséget kérni, illetve elmenni a rendszeres szűrővizsgálatokra, ami bizonyos betegségek esetében növeli a késői felismerés (így sokszor a visszafordíthatatlanság) kockázatát.

A napi stressz számos szerzett betegségünk okozója

Mindent összevetve Magyarországon a férfi lakosságot több népbetegség is fenyegeti, amelyek közül sok a modern életmóddal, a helytelen táplálkozással, a mozgásszegény életvitellel, valamint a dohányzással és alkoholfogyasztással hozható összefüggésbe. Ezek mindegyike összefügg a napi életünkben állandósuló stresszhelyzetekkel. Így alakulhatnak ki a férfiaknál a szív- és érrendszeri betegségek, a daganatos betegségek (különösen a tüdőrák és a vastagbélrák), a cukorbetegség, a kóros elhízás, az alkoholizmus, a krónikus légzőszervi megbetegedések, illetve a mentális problémák. 

Ezen betegségek gyakorisága jelentős közegészségügyi problémát jelent, és nagyban hozzájárul az egyre romló halálozási statisztikákhoz.

Csakis a megelőzés vezethet sikerre

A felsorolt tények, illetve statisztikai adatok ismeretében az egészségügyi rendszer és a lakosság részéről egyaránt óriási szerepe lenne a megelőzésnek.

Mivel a férfiak kevésbé fogékonyak a kockázati tényezők komolyan vételére, az ő tudatosságukat országos kampányok keretében kell növelni. Az egészségtelen táplálkozás, a mozgáshiány, a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás súlyos kockázataihoz sokkal közelebb kellene vinni őket.

Ugyanilyen fontos a szűrővizsgálatokra való ösztönzésük is, hiszen a korai diagnózis érdekében végzett szűrőprogramok rengeteget segíthetnek a betegségek korai felismerésében, hatásos kezelésében.

Összességében a megelőzés nemcsak a betegségek előfordulásának csökkentését eredményezheti, de a közösség egészségi állapotának, „kedélyének” javítását is, ami hosszú távon nemcsak a férfiegészségre, de mindannyiunk életminőségére kedvező hatással lehet.