A betegápolás nehéz fizikai munka. Megterhelő az ápolást végzőnek és betegnek egyaránt, ezért különösen fontos, hogy szakszerűen végezzék.
Videónkkal az ápolást végzőknek szeretnénk segíteni azzal, hogy bemutatjuk a különböző ápolási feladatok elvégzése közben követendő helyes testtartásokat annak érdekében, hogy a gerincet érő terhelés minél kisebb mértékű legyen és csökkenjen a gerincproblémák kialakulásának rizikója.
Mérje fel erejét, és számoljon azzal, hogy naponta többször és hosszú távon lesz szükség munkájára. Merjen segítséget kérni kollégáitól, családtagjaitól, és szerezzen be az ápolási feladatokat megkönnyítő segédeszközöket, így megkímélheti magát a túlzott megerőltetéstől.
- A helyes testtartás
A gerincvédelem alapja a helyes testtartás. Helyezkedjünk el kisterpeszben, lábfejeink párhuzamosak egymással, farizmunkat és hasizmunkat megfeszítjük, vállainkat hátrahúzzuk, lapockáinkat zárjuk, fej a törzs folytatása.
- Munkakörülmények beállítása
Ügyeljünk arra, hogy a használni kívánt segédeszközök és kellő mennyiségű hely álljon rendelkezésünkre. A betegágyat mindig állítsuk be a saját testmagasságunkhoz megfelelő magasságba. Cipőnk kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy megfelelően tartsa a bokánkat és csúszásmentes talppal rendelkezzen.
- Helyes testtartás a betegmozgatás során
A munkavégzés során alaphelyzetünk a következő: Helyezkedjünk el kisterpeszben, térdeink legyenek enyhén hajlított helyzetben, lapockáinkat zárva törekedjünk törzsünk egyenes tartására. A mozdulat elvégzése során feszítsünk rá törzsizmainkra.
Amennyiben a beteg képes rá, kérjük meg, hogy lábait húzza talpra és segítse a mozdulatot. A betegmozgatás elvégzésénél, ne csak törzsből, hanem a térdek nyújtásával is segítsük a mozdulat kivitelezését.
4. Helyes testtartás az ágy szélére kiültetés során
Az alaphelyzet felvétele után a beteg tőlünk távolabb eső lábát talpra húzzuk, kezünket térde külső felére, másik kezünket a válla alá helyezzük. Testsúlyunk hátra helyezésével egy folyamatos mozdulattal átfordítjuk az oldalára. A beteg alsóvégtagjait segítünk lecsúsztatni az ágyról, közben alul lévő vállát megtámasztva emeljük felfelé. A mozdulat elvégzése során helyezkedjünk közel a beteghez, végig törekedjünk a térdünk hajlításával és a törzsünk feszítésével óvni gerincünket.
5. Helyes testtartás a felállítás során
Az alaphelyzetet a beteggel szemben vegyük fel, hajlított térdekkel, enyhe guggoló helyzetben, egyenes háttal. Kérjük meg, hogy karjait helyezze a vállunkra, miközben a kezünket lapockái alá helyezzük. Térdünkkel megtámasztjuk a beteg térdét. A mozdulat során testsúlyunkat hátra helyezzük, ráfeszítünk törzsizmainkra, majd térdeink nyújtása közben segítünk a beteget felállítani. Végig kerüljük a görnyedt testhelyzetet!
6. Helyes testtartás nehéz tárgy felemelésekor
Sokszor előfordulhat a munka folyamán, hogy egy nehezebb tárgyat, dobozt kell a földről felemelnünk. Óvjuk gerincünket és használjuk a már korábban megismert alaphelyzetet. Teljes előre hajlás vagy görnyedés helyett, egyenes törzzsel dőljünk előre és a térdeink hajlításával enyhe guggoló helyzetből kiindulva emeljük fel a tárgyat. Törekedjünk a törzsizmaink megfeszítésére és a hátunk egyenesen tartására!
7. Helyes testtartás az adminisztrációs feladatok elvégzésekor
Megterhelést jelenthet az ülőmunka is. Munkavégzés előtt győződjünk meg arról, hogy székünk testmagasságunkhoz mérten van-e beállítva. Fontos, hogy talpaink teljesen leérjenek a talajra! A monitor szemmagasságban legyen. Mindig használjunk háttámlát, ahol meg tudjuk támasztani a hátat és a derekat. Törekedjünk arra, hogy egyenes gerinccel üljünk, ne az asztalra rádőlve dolgozzunk. Használjunk dinamikus ülőpárnát, amely instabilitása révén figyelmeztet minket a helyes testtartásra. Ha már érezzük a hátizmaink fáradtságát, álljunk fel, sétáljunk, vagy mozgassuk át gerincünket egy pár mobilizációs gyakorlattal!
A minél helyesebb testtartás, illetve a könnyedebb munkavégzés érdekében, javasolt a törzsizmok erősítése gerinctorna keretein belül, ahol fejleszthetjük testtudatunkat és egy idő után automatikussá válhat számunkra a helyes testtartás. Vigyázzon a gerincére!
Készítette: Győri Járási Egészségfejlesztési Iroda és Lelki Egészség Központ 2024.
Czank Mária, Dr. Ónodyné Szekeres Anita, Gombás Zita, Mészáros Dávid, Nagy Gábor, Pozsgai Kitti, Pozsgai Márta, Szép Luca