Ugrás a tartalomra

 

Tisztelt Oltakozók!

Az Oltópont a kórház „C3” épületének földszintjén a 107-es rendelőben működik (megközelítése a Vasvári Pál utca - Győr Pláza felőli főbejáraton keresztül).

Az oltási igényeket a minoseg@petz.gyor.hu e-mail címen vagy a 96/507-900/6851-es telefonszámon lehet jelezni munkaidőben, és egyedileg egyeztetünk időpontot. Emellett lehetőség van az EESZT felületen keresztül is időpontot foglalni.

Kérjük lehetőség szerint hozzák magukkal az oltáshoz szükséges kitöltött nyomtatványokat is!  A megerősítő oltás mindenkinek javasolt, aki már 4 hónapnál régebben kapta meg az alapimmunizálást. Jelenleg az 1-5. oltás felvétele támogatott.

Hozzájáruló nyilatkozatok: - Kérjük, töltse ki és hozza magával a védőoltásra!

1. Hozzájáruló nyilatkozat az 1. védőoltáshoz

2. Szülői hozzájáruló nyilatkozat 12-18 éves korosztály 3. oltásához

3. Szülői hozzájáruló nyilatkozat 5-11 éves korosztály 1. oltásához + Regisztrációs lap 5-11 éves korosztály 1. oltásához

4. Várandósok beleegyező nyilatkozata

5. Hozzájáruló nyilatkozat emlékeztető oltáshoz 

6. Igazolás SARS-COV-2 elleni emlékeztető védőoltásról

Pontosan kiket oltanak most?

Jelenleg első, második, harmadik, negyedik és ötödik (emlékeztető) oltások zajlanak intézményünkben.

Javasolt az idős embereknek a védőoltás?

Egyértelműen igen, hiszen az idős kor az egyik legnagyobb kockázat a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyására. A fertőzéseket kiváltó kórokozók, köztük a vírusok okozta fertőzések ellen védőoltásokkal lehet a leghatékonyabban védekezni. Ez igaz az új koronavírus okozta fertőzésekre is.

Krónikus beteg kaphat védőoltást?

Igen. Sőt, nekik kifejezetten javasolt az oltás, hiszen az idős kor mellett a krónikus betegségek növelik a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyásának a kockázatát. Minden esetben az oltóorvos dönt az olthatóságról, miután kikérdezte az oltandót és megismerte egészségi állapotát.

Az oltás okozhat koronavírus-fertőzést?

Nem.

Milyen vakcinával zajlik most az oltás Magyarországon?

Csak a hatóságok által engedélyezett biztonságos és hatásos oltóanyagokat alkalmazzuk Magyarországon.

Mindig a rendelkezésre álló vakcinával zajlik az oltás, amelyek a következők:

A központi oltóponton jelenleg Pfizer és Moderna oltóanyagok állnak rendelkezésre.

  1. A Pfizer-vakcinából csak a gyermekek (5-11 évesek) számára kifejlesztett vakcina érhető el 2023.12.31-ig.

A 3., 4. és 5. oltás céljára a gyártó speciális emlékeztető (Booster) oltást állított elő (Pfizer oltás a vírus Omicron variánsára speciálisan kifejlesztve) 18 év felettiek számára. Ez alkalmazható 12-18 éves kor között emlékeztető oltásként is, amiből ebben a korosztályban csak egy javasolt.

2. Spikevax XBB Moderna vakcinát elsősorban olyan személyek immunizálásra ajánlják, akiknél egy esetleges fertőzés súlyos formában jelentkezhet. 12 év felettieknek akár első, akár emlékeztető oltásként is alkalmazható. Jelenleg a 6 hónapostól 12 éves korig javasolt gyerek dózisú oltóanyag nem áll rendelkezésre.  

Gyakorlati teendők a védőoltás előtt

Az ügyintézés gyorsítása érdekében kinyomtatva, ha teheti, kitöltve hozza magával a beleegyező nyilatkozatot, ami tájékoztatónkból letölthető.

Gondolja végig, hogy: van-e krónikus betegsége, a közelmúltban volt-e súlyos betegsége (különösen az elmúlt 3 hónapban), volt-e az elmúlt 2 hétben akut megbetegedése?

Érdemes összeírni, hogy milyen gyógyszereket szed. Amennyiben a közelmúltban immunrendszert gyengítő kezelésben részesült jelezze azt az oltóorvosnak.

A kórházi oltópontra vigye magával a személyazonosító iratait és a TAJ-kártyáját!

A védőoltás előtt – a szokásos napi ritmusának megfelelően – igyon és egyen! Amennyiben vérvételkor, védőoltáskor vagy injekció beadása kapcsán előfordult már ájulás, akkor az oltásra vigyen magával egy palack vizet és esetleg szőlőcukrot! Ezt mindenképp jelezze az oltás előtt az oltóorvosnak.

Lehetőleg olyan öltözékben érkezzen a kórházi oltópontra, amiben könnyen szabaddá tudja tenni a felkarját.

Hogyan zajlik az oltás? Az oltóponton az oltást megelőzően kikérdezik az oltandó személyt. Az oltás kapcsán néhány dokumentumot ki kell tölteni, pl. hozzájárulási nyilatkozatot.

Az oltást a felkarba adják. Az oltást követően min. 10-15 percig a védőoltásban részesülteket meg kell figyelni, hogy esetleg fellép-e nála oltási reakció.

Az első oltás során közlik a második oltás időpontját is. Az oltásemlékeztető kártyán a védőoltás nevét és gyártási tételszámát az oltóhelyen egyértelműen fel kell tüntetni. A kártyát a második adag vagy az emlékeztető oltás beadásakor az oltandó személynek magával kell vinnie, és a továbbiakban is megőrizni szükséges!

Az emlékeztető oltás típusát az oltandó kérését figyelembe véve az oltóorvos határozza meg.

Mikor alakul ki a védettség a koronavírus ellen?

A koronavírus elleni védettség kialakulásához alapimmunizálásra (első és második oltás) és legalább egy emlékeztető oltásra van szükség. Már az első oltás is kivált egy bizonyos védettséget, de az oltottak teljes védelme csak a teljes oltási sor beadása után, várhatóan 1-2 héten belül alakul ki.
Mint minden védőoltásnál, a COVID-19 fertőzés elleni védőoltás esetében is előfordulhat, hogy az nem véd meg minden beoltott személyt, így kevesen, de lehetnek olyanok, akik mégis megfertőződhetnek, azonban az oltással nagymértékben csökkenthető a súlyos megbetegedés kockázata.

Ki nem kaphat oltást?

Ellenjavallatok esetén:

• Akut lázas betegség

• A beadandó vakcina bármely összetevőjével szembeni súlyos allergiás reakció

• Az anamnézisben ismeretlen eredetű súlyos, kórházi ellátást igénylő anafilaxiás reakció

• Egyéb ellenjavallatokat az egyes vakcinák alkalmazási előírása tartalmazhat, amelyet az oltóorvosok ismernek, és aszerint döntenek az olthatóságról.

A vakcina második adagját nem szabad beadni azoknak sem, akik anafilaxiás reakciót mutattak az első oltás alkalmazása során.

Milyen oltási reakciók léphetnek fel?

Bármelyik védőoltás után jelentkezhet oltási reakció. Magyarországon az eddig beoltottaknál - beleértve az időseket is – csak néhány esetben tapasztaltak súlyosabb, ellátást igénylő oltási reakciót.

A lehetséges oltási reakciókra az oltóorvos fogja felhívni a figyelmet. Ezek azonban átmeneti reakciók, melyek szövődmények nélkül megszűnnek. A leggyakoribbak: fájdalom a beadás helyén, fejfájás, hidegrázás, fáradtság, izomfájdalom, láz, injekció beadási helyén jelentkező duzzanat. Nagyon ritkán előfordulhat: megnagyobbodott nyirokcsomók (hónalji nyirokcsomó duzzanata, érzékenysége), rossz közérzet, végtagfájdalom, álmatlanság, viszketés az injekció beadási helyén.

Ezek általában enyhék vagy közepesen súlyosak és a vakcina beadása után pár napon belül elmúlnak.

A felsorolt reakciók enyhítésére fájdalomcsillapító és / vagy lázcsillapító gyógyszerekkel (pl. Paracetamolt tartalmazó termékekkel) tüneti kezelés alkalmazható.